Bank głosów: ile kosztuje wykonanie nagrania z udziałem lektora?

0
bank glosow

Coraz częściej nagrania lektorskie zamawiane są za pośrednictwem banków głosów. Wówczas niezbędne materiały można zamówić przez internet – bez konieczności udawania się do studia osobiście. Z jakimi kosztami trzeba się wtedy liczyć? Sprawdzamy ceny w studiach nagraniowych z bankami głosów!

Czym jest bank głosów?

Nazwa jak bank głosów czy baza głosów odnosi się do bazy, która zawiera w sobie próbki nagrań różnych lektorów. Wśród nich osoba, która chciałaby uzyskać nagranie, może wybrać odpowiedni głos.

Obecnie pod pojęciem jak bank głosów – https://www.powitania.pl/bank-glosow/ znajduje się również studio nagraniowe, które tego typu bazą dysponuje. Wówczas pomaga ono swoim klientom w zrealizowaniu nagrania lektorskiego, pośrednicząc pomiędzy nimi a lektorami.

Jakich lektorów można znaleźć w bazie głosów?

Banki głosów współpracują z wieloma lektorami, dlatego też znalezienie odpowiedniej osoby wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Bez problemu można znaleźć wtedy lektorów o głosie głębokim, poważnym, ale także tych, którzy mogą zagrać w spocie reklamowym skierowanym do dzieci.

Warto też wskazać, że bazy pozwalają także na skorzystanie z usług lektorów znanych i lubianych, których głos można rozpoznać praktycznie od razu. Jest to zatem wyjątkowa szansa do tego, aby nawiązać z nimi współpracę.

Jak wybrać odpowiedniego lektora z bazy?

Bazy głosów są pełne próbek nagrań lektorskich oraz innych informacji dotyczących lektorów, między innymi ich doświadczenia, specjalizacji, największych projektów, w jakich uczestniczyli.

Aby znaleźć lektora, który najlepiej sprawdzi się w danym zadaniu, warto w pierwszej kolejności określić, czym tak naprawdę ma się on charakteryzować oraz jakie jest przeznaczenie nagrania. Na tej podstawie można następnie wybrać odpowiednią osobę do konkretnego zlecenia.

W wyszukaniu właściwego lektora mogą pomóc wtedy różnego rodzaju filtry widoczne w bazach, które umożliwiają łatwe wyselekcjonowanie odpowiednich lektorów spełniających konkretne wymagania.

Jakie są koszty wykonania nagrań lektorskich?

Cena za nagranie z bazy głosów jest zależna od wybranego lektora, czasu trwania nagrania oraz od jego przeznaczenia.

Przykładowo nagranie lektorskie do radia lub telewizji to wydatek rozpoczynający się od około 200-300 złotych dla lokalnych mediów oraz od 1000 złotych dla mediów ogólnopolskich. Z kolei za odczytanie około 1800 znaków w celu prezentacji należy zapłacić cenę od 200 złotych.

Oczywiście, jeżeli zostanie wybrany rozpoznawalny lektor, wówczas zamawiający musi liczyć się z wyższymi kosztami przygotowania materiałów.