Jak zorganizować pogrzeb? Wybór domu pogrzebowego i usług pogrzebowych

uslugi pogrzebowe

Gdy bliska osoba odchodzi, pojawia się smutek, rozpacz, żal. W tak trudnym momencie rodzina musi wyprawić pogrzeb, który związany jest z wieloma formalnościami. Na szczęście, w domach pogrzebowych można skorzystać obecnie z pełnego wsparcia. Czym warto kierować się przy wyborze domu pogrzebowego? Jakie usługi może on zaoferować swoim klientom?

Śmierć bliskiej osoby – co dalej?

Gdy umiera osoba bliska, wtedy konieczne jest uzyskanie aktu zgonu i udanie się do zakładu pogrzebowego, aby tam uzgodnić kwestie związane z pochówkiem.

Do uzyskania aktu zgonu potrzebny będzie także dokument jak karta zgonu, który wystawiany jest przez lekarza. Akt zgonu jest przygotowywany przez Urząd Stanu Cywilnego właściwy ze względu na miejsce śmierci.

Osoby wierzące w takiej sytuacji udają się także do księdza lub innego przedstawiciela związku wyznaniowego, by tam uzgodnić szczegóły związane z odprawieniem ceremonii pogrzebowej. Obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszą się także pogrzeby świeckie, w których zamiast księdza uczestniczy mistrz ceremonii.

Jak wybrać dobry zakład pogrzebowy?

Bliscy mają dowolność w wybraniu zakładu pogrzebowego. Właśnie dlatego często pojawia się pytanie – gdzie warto się udać po śmierć bliskiej osoby?

Adresy domów pogrzebowych można obecnie znaleźć w internecie, podobnie jak opinie na ich temat. Gdy nie ma się zatem żadnej rekomendacji, wówczas komentarze online mogą być bardzo pomocne w wyborze odpowiedniej oferty.

Można także zdecydować się na wizytę w kilku domach pogrzebowych, aby uzyskać dokładne informacje dotyczące dostępnych usług oraz ich cen.

Wszystkim bliskim planującym pogrzeby Gliwice dają dostęp do zakładów pogrzebowych oferujących rozbudowane usługi, dzięki którym ostatnie pożegnanie może odbywać się zgodnie z wolą zmarłego i jego bliskich.

Jakie usługi prowadzą zakłady pogrzebowe?

W zakładach pogrzebowych można aktualnie skorzystać z szerokiej gamy usług, z którymi pochówek może być godny i uroczysty. Czym dokładnie mogą zająć się pracownicy domu pogrzebowego?

Wśród dostępnych usług pogrzebowych znajdują się między innymi:

  • sprowadzenie ciała z zagranicy – transport międzynarodowy zwłok
  • kremacja – spopielenie zwłok
  • sprzedaż trumny, urn
  • przygotowanie klepsydr oraz nekrologów
  • oprawa muzyczna i nagłośnienie pogrzebu – często zamawiane są orkiestry, trębacz
  • florystyka pogrzebowa – zamówienie wieńców, palm z dekoracją
  • organizacja transportu dla żałobników
  • organizacja konsolacji – stypy po pogrzebie

Dodatkowo pracownicy firmy pogrzebowej za upoważnieniem mogą uzyskać zasiłek pogrzebowy z ZUS lub KRUS, który może być od razu zaliczony do kosztów pogrzebu.