Kompresory łopatkowe – wydajne i wszechstronne

lopatkowe kompresory

Kompresory, inaczej sprężarki są urządzeniami wykorzystywanymi w wielu obszarach przemysłu do transportu mediów. Do tej szerokiej kategorii zaliczane są także kompresory łopatkowe. Czym charakteryzują się te urządzenia i kiedy są one używane najczęściej?

Czym są sprężarki – kompresory łopatkowe?

Pojęcie jak kompresor łopatkowy GAREN POST albo też sprężarka łopatkowa odnosi się do rodzaju urządzenia, które pozwala na przetransportowanie medium za pomocą łopatek, które powodują sprężanie powietrza oraz przesuwanie medium. Używane są one w przypadku transportu sprężonego powietrza.

Charakterystyczną cechą łopatkowych sprężarek jest prowadzenie pracy bez konieczności dodawania do niego stale czynnika smarującego. Jest to konieczne jedynie co kilka tysięcy godzin pracy urządzenia, dlatego też jest ono proste w eksploatacji.

W trakcie działania kompresor łopatkowy powoduje wysuwanie się i wsuwanie łopatek w jego wnętrzu, które tworzą wtedy zamknięte komory umożliwiające sprężanie powietrza. W efekcie dochodzi do pojawienia się wysokiej siły, która pozwala na transportowanie medium.

Sprężarka łopatkowa – jakie ma zalety?

Urządzenie jak kompresor łopatkowy jest związane z licznymi zaletami, dlatego też obecnie spotykane są one w różnych gałęziach przemysłu bardzo często. Dlaczego warto zdecydować się na zastosowanie takiego właśnie urządzenia?

Do głównych zalet sprężarek łopatkowych zaliczane są głównie:

  • wysoka wydajność pracy – wynika ona z konstrukcji urządzenia wyposażonego w łopatki, co powoduje, że zapewnia ono wysoką wydajność i skuteczność przez długi okres eksploatacji
  • niski stopień awaryjności – kolejnym atutem, jaki ma kompresor łopatkowy, jest jego niska awaryjność, dlatego też może on pracować przez bardzo długi czas, będąc stabilnym źródłem siły dla transportowane medium
  • niski pobór energii – do pracy kompresor łopatkowy nie wymaga sporej ilości energii, co powoduje, że pozwala na zredukowanie jej ilości potrzebnej do wykonania pracy
  • różne warianty do wyboru – producenci takich kompresorów mogą również zaoferować je klientom w zróżnicowanych wersjach, dzięki czemu można indywidualnie dopasować je do konkretnego przeznaczenia

Gdzie stosuje się kompresory łopatkowe?

Obecnie urządzenia jak kompresor łopatkowy wykorzystuje się w wielu gałęziach przemysłu, między innymi w branży produkcyjnej, gdzie pozwalają one na bardzo efektywną pracę.

Warto też wskazać, że kompresor łopatkowy może sprawdzić się jako element instalacji bezpieczeństwa, w tym instalacji przeciwpożarowych.

Dokładne informacje dotyczące różnych wariantów kompresorów łopatkowych oraz ich parametrów technicznych znaleźć można na stronach producentów sprzętu.