Kotły CO – jakie są ich rodzaje? Jak wybrać odpowiedni?

centralne ogrzewanie

Centralne ogrzewanie stanowi jedną z najważniejszych instalacji w mieszkaniu lub domu. Rynek oferuje szeroki wybór systemów ogrzewania. Warto zdecydować się na ten, który najlepiej będzie spełniał oczekiwania mieszkańców. 

Jakie są rodzaje kotłów CO?

Wybór odpowiedniego rodzaju ogrzewania to zazwyczaj decyzja, którą podejmuje się na etapie planowania budowy. W niektórych przypadkach właściciele domów lub mieszkań decydują się na zmianę systemu CO, ponieważ ten dotychczasowy nie spełnia już ich oczekiwań. Najważniejszym elementem systemu ogrzewania centralnego oprócz instalacji rozprowadzającej ciepło do wszystkich pomieszczeń jest kocioł. To w nim rozpoczyna się proces grzewczy, dlatego wybór dobrego sprzętu zapewni prawidłową pracę całego układu. 

Kotły CO dostępne obecnie na rynku można podzielić na kilka kategorii. 

Kocioł na paliwa stałe, czyli taki, w którym do grzania wykorzystuje się ekogroszek, miał węglowy lub pellet. Ten rodzaj ogrzewania wymaga składowania opału. Należy więc zagospodarować jedno pomieszczenie w domu, w którym będzie znajdował się piec i materiał do grzania. Nowoczesne kotły mają systemy sterowania temperaturą. Niestety nadal niezbędne jest regularne dokładanie opału do kotła. 

Kocioł na paliwa ciekłe, czyli na olej. Nie jest to zbyt popularna forma ogrzewania w Polsce, jednak czasami konieczna, np. ze względu na brak doprowadzonych przyłączy gazowych. Kocioł tego rodzaju wymaga odpowiedniej lokalizacji, ponieważ może wydzielać nieprzyjemną woń. Dodatkowo należy umieścić blisko niego zbiornik na paliwo. 

Kocioł gazowy i kocioł elektryczny — to najczęściej wybierana opcja ogrzewania. Jest łatwo dostępne, nie wymaga poświęcania całych pomieszczeń do składowania opału czy paliwa, a dodatkowo działa szybko i sprawnie. Nowoczesne kotły posiadają wygodne sterowniki, dzięki którym można dowolnie regulować temperaturę.

Jaki rodzaj kotła wybrać?

Rodzaj kotła zależy od preferencji właściciela. Przy wyborze warto porównać ceny surowca, potrzeby mieszkańców oraz możliwości instalacyjne. Liczy się powierzchnia, jaką może zajmować kocioł, lub to, czy do działki jest doprowadzone przyłącze gazu. Ciekawym rozwiązaniem wartym przemyślenia jest również klimatyzator. Nowoczesna klimatyzacja domowa może zapewnić zarówno schładzanie powietrza, jak i ogrzewanie. Tego rodzaju systemy CO są coraz częściej wybierane wśród Polaków.