Kwiaty cebulowe to najlepszy sposób na wspaniałe kwiaty w ogrodzie

0
sadzenie kwiatow

Lato zbliża się coraz większymi krokami. Przełom kwietnia i maja jest więc ostatnim dzwonkiem na to, by w ogrodzie zasadzić kwiaty, które rozkwitną w okresie wakacji. Pytanie jednak, które wybrać? Cebulkowe, w nasionach, czy może sadzonki?

Każde z nich bywają bowiem kapryśne. Niezależnie jednak od tego, które wybierzemy, z pewnością staną się ozdobą letniego ogrodu. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jakie kwiaty wybrać. Poznaj wskazówki naszych ekspertów i zaczaruj swój ogród kolorowymi kwiatami.

Czym są kwiaty cebulowe?

Rośliny cebulowe to typ roślin zaliczanych do bylin. Do ich najważniejszych cech charakterystycznych zalicza się to, iż zimą znajdują się one w stanie spoczynku.

W praktyce oznacza to, że zazwyczaj muszą być wykopywane z ogródka i umieszczane w cieplejszych pomieszczeniach. Ujemne temperatury oraz przymrozki nie sprzyjają bowiem kwiatom cebulowym.

Wszystko ze względu na ich delikatne cebulki, które składają się z kilku, a w niektórych przypadkach nawet i kilkunastu łusek o mięsistej budowie. W rzeczywistości stanowią one przekształcone liście, które są osadzone na zmodyfikowanym pędzie.

Niektóre z cebulek tych kwiatów przybierają postać bulwy. Zaczyna się ona kształtować w wyniku zgrubień pojawiających się u nasady pędu lub korzeni rośliny. Ma to miejsce np. u krokusów, których cebulki przypominają tzw. bulwocebule.

Cebulki, nasiona czy sadzonki?

Każdy z tych rodzajów wymaga innej opieki oraz sposobu sadzenia. Decydując się na zakup nasion, należy pamiętać, że im są one świeższe, tym lepiej roślina będzie wyglądać w stanie zakwitania.

Najlepiej również by były one przechowywane w słoikach lub torbach. Zdecydowaną większość kwiatów wyrastających z nasion należy sadzić w miejscach słonecznych. Szczególną uwagę należy poświęcić ziemi, która powinna być co najmniej dobrej jakości.

Trochę bardziej wymagające w trakcie sadzenia są rośliny cebulkowe. Umieszczając cebulki kwiatowe w ziemi, należy bowiem zachować pomiędzy cebulkami odstępy oraz na odpowiedniej głębokości. W zależności od rodzaju kwiatu może to być ok. 3 razy więcej niż cebulka ma długości.

Bardzo ważne jest przy tym, aby cebulki posiadały dobrą jakość. Dlatego warto kupić je z zaufanego źródła, jak specjalistyczne sklepy internetowe, sprzedające kwiaty cebulowe.

Przykładowo ten sklep oferuje zarówno wiosenne jak i jesienne rośliny cebulowe. Każda roślina posiada dokładną instrukcję sadzenia i pielęgnacji.

Sadzonki wymagają natomiast szczególnej troski w trakcie umieszczania ich w ziemi. Należy dołożyć wszelkich starań, by nie uszkodzić ich ukorzenienia. Powinno się je sadzić na jednej grządce, ale w osobnych dołkach. Po posadzeniu warto je także obsypać nawozem lub kompostem.

Jak sadzić kwiaty cebulowe?

Decydując się na cebulki, warto pamiętać o tym, że wymagają one w miejscu, które nie będzie narażone na zbyt dużą ekspozycję słońca oraz zbieranie się wilgoci.

Większość z nich preferuje bowiem gleby obojętne, które dobrze przepuszczają wodę. W przypadku niektórych odmian cebulek wskazane jest również namoczenie ich w wodzie przed zasadzeniem.

Wielu ekspertów poleca również sadzić je w koszyczkach. Dzięki temu jesienią będzie łatwiej je wykopać z ogrodu. Sadzenie najlepiej rozpocząć z początkiem kwietnia, kiedy zakończą się ostatnie przymrozki.

Z powodzeniem można je również sadzić aż do połowy maja. Przed zasadzeniem cebulek glebę warto spulchnić oraz podsypać nawozem lub kompostem.

W trakcie sadzenia należy między cebulkami zachować odstępy oraz umieścić je na głębokości 3x większej niż wielkość cebulki.

Pielęgnacja kwiatów cebulowych

Od tego, jak zadbasz o rozwój cebulek zależy wygląd kwiatostanu, którym pokryją się w okresie lata. Jeżeli zależy Ci na bujnych kwiatach w intensywnie żywych i zdrowych kolorach – warto podsypywać ziemię nawozem. Należy jednak pamiętać, że niedomiar wody znoszą równie źle, co nadmiar wilgoci. Dlatego w okresie największych susz warto je regularnie podlewać. Co jakiś czas również dobrze jest sprawdzać odczyn gleby, w której rosną. Najlepsze efekty można uzyskać w przypadku ziemi o neutralnym odczynie.

Popularne gatunki kwiatów cebulowych

Rośliny cebulowe to głównie kwiaty o imponujących kwiatostanach i bogatej palecie kolorystycznej. Większość z nich nie występuje jednak naturalnie w naszym klimacie. Pochodzą one głównie z Afryki oraz Ameryki Środkowej. Do najpopularniejszych odmian należą: frezje, irysy, kalie oraz lilie

Frezje

W trakcie sadzenia ich bulwy należy umieszczać szpicem do góry, na głębokości ok. 20 cm – tym samym zachowując pomiędzy nimi odstępy 10 cm. Są wymagające w pielęgnacji i wymagają regularnego nawożenia. Zwłaszcza jeżeli mowa są one w trakcie swojego wzrostu. Dodatkowego podlewania należy jednak zarzucić w momencie, gdy zaczynają przekwitać.

Irysy

Inaczej kosaćce, lubią dużo słońca i żyzną, przepuszczalną glebę. Nie należy ich sadzić w okolicach drzew i krzewów, ponieważ nie lubią konkurencji. W trakcie sadzenia cebulki tych kwiatów najlepiej umieszczać w odstępach ok. 40 cm oraz tuż pod powierzchnią ziemi.

Kalie

Lubią ciepło i słońce. Lepiej rosną, gdy zasadzi się je w pobliżu zbiornika z wodą, np. oczka.
Wymagają jednak sadzenia w miejscach osłoniętych przed wiatrem. Zakwitają późnym latem, a zimą wymagają przynajmniej dwumiesięcznego okres spoczynku. Należy je wtedy
przechowywać w pomieszczeniach o temperaturze minimum +10 stopni.

Lilie

Przed sadzeniem ich cebulek grządkę jest dobrze podsypać nawozem. Warto również sadzać je na podwyższonych zagonach, dzięki czemu nie będą one narażone na zbyt duże ilości wody. Pomiędzy cebulkami należy zachowywać odstępy o długości minimum 10 cm. Nie należy także sadzić starych cebulek. Mogą się one bowiem ni przyjąć.