Laser światłowodowy – jakie ma zastosowanie?

pexels opt lasers 7254419

Światłowód to raczej coś, co kojarzy nam się z siecią telekomunikacyjną i dostępem do bardzo szybkiego internetu. Laser światłowodowy to jednak nie tylko sieć telekomunikacyjna, gdyż jest on wykorzystywany do obróbki metali w przemyśle. Jak dokładnie działa laser światłodowy, jakie ma zastosowanie i czy warto na niego postawić?

Czym jest laser światłowodowy?

Wykorzystywany w obróbce metali laser światłowodowy, to nic innego jak część wycinarki laserowej, czyli urządzenia, którego celem jest dokładna i precyzyjna obróbka metali. Do jego tworzenia używa się włókna optycznego, przez co może zapewnić bardzo dokładne cięcie.

Podczas obróbki metali wykorzystuje się lasery światłowodowe, które składają się z trzech warstw. Pierwsza z nich to warstwa wewnętrzna i jej głównym zadaniem jest przenoszenie światła lasera. Dookoła niej spotkamy płaszcz wewnętrzny, który odbija światło i utrzymuje wiązkę lasera w odpowiednim kształcie. Warstwa zewnętrzna w laserze światłowodowym z kolei dba o bezpieczeństwo i zapobiega emisji lasera na zewnątrz.

Jakie zastosowania ma laser światłowodowy?

Lasery światłowodowe mają naprawdę wiele zastosowań i stosuje się je dość powszechnie w przemyśle. Są one bardzo często używane na przykład w branży motoryzacyjnej, gdzie jak wiadomo dokładne cięcie to absolutna podstawa i bez niego nie ma szans na tworzenie tak dopracowanych maszyn, które wytrzymają wiele lat trudnej eksploatacji. Jest jednak znacznie więcej branż, w których używane są lasery światłowodowe.

Z racji na wielką precyzję cięcia i idealną powierzchnię, która po nim pozostaje, laser światłowodowy bardzo chętnie używany jest również w przemyśle dekoracyjnym. Ponadto używa się go w branży metalurgicznej, czy też branży AGD. W tych wszystkich miejscach doceniana jest precyzja lasera światłowodowego, który pozwala na znaczne zwiększenie efektywności produkcji, a także wbrew pozorom na zmniejszenie jej kosztów. W tym wszystkim taki laser jest ponadto bezpieczny dla jego operatora.