Łuszczyca głowy – jaki szampon w leczeniu i pielęgnacji skóry?

kuracja

Łuszczyca to choroba uwarunkowana genetycznie, stanowiąca bardzo wstydliwy problem dla chorujących na nią. Tak naprawdę nie da się jej wyleczyć, można jednak złagodzić jej objawy i przebieg, stosując leki oraz środki pielęgnacyjne, które skutecznie nam w tym pomogą. Jak pielęgnować skórę głowy objętą zmianami łuszczycowymi oraz jaki wybrać szampon na łuszczycę? O tym w dalszej części artykułu.

Łuszczyca głowy – jaki szampon wybrać?

szampon

Wiadomo, iż właściwa pielęgnacja skóry głowy zaczyna się od odpowiedniego jej oczyszczenia środkami do tego przeznaczonymi. Osoby, dotknięte zmianami łuszczycowymi powinny wybierać specjalistyczne szampony, do kupienia w aptekach lub te bardzo łagodne. Jedynie takie mają szansę złagodzenia objawów choroby. Niestety zwykłe drogeryjne kosmetyki mogą tylko pogorszyć kondycję skalpu.

Tak więc, jeśli naszym problemem jest łuszczyca głowy – jaki szampon powinniśmy wybrać? W pierwszej kolejności szampon na łuszczycę zalecany przez lekarzy, to środek z dodatkiem sterydów, dostępny na receptę. Czasem trzeba używać go dłużej, by zauważyć znaczącą poprawę stanu skóry. Niektóre z szamponów są przeznaczone jedynie do skóry głowy, a włosy na długości możemy wtedy umyć innym środkiem, w celu ich oczyszczenia. Zawsze należy dokładnie zapoznać się z treścią ulotki, by zastosować szampony zgodnie z przeznaczeniem. Oprócz sterydów bardzo dobrze działają wspomniane już szampony o łagodnym i naturalnym składzie, które także nabędziemy w aptekach (idealne zarówno do mycia skóry głowy, jak i włosów na długości).

Co powinien zawierać naturalny szampon na łuszczycę?

skladniki

Naturalne środki myjące dla chorych na łuszczycę powinny bazować na naturalnym składzie. Powinny zawierać ekstrakty roślinne, jak na przykład z dziegciu brzozowego, świetnie odkażającego skalp i działającego złuszczająco oraz przeciwzapalnie. Warto spróbować włączyć do pielęgnacji również szampon konopny, a łuszczyca i jej objawy mogą zostać dzięki temu znacznie zminimalizowane.

Ponadto, świetne efekty przynosi stosowanie szamponów zawierających środki keratolityczne, takie jak olej lniany, rycynowy czy chociażby kwas salicylowy, które wpływają na rozpulchnienie naskórka na skalpie. Należy być bardzo cierpliwym i skrupulatnym w kwestii stosowania szamponów leczniczych. Wszystko zależy na pewno od tego, jak zaawansowane są u nas zmiany łuszczycowe. Od tego zależą też efekty kuracji, które mogą pojawić się dopiero po kilku tygodniach leczenia. Z pewnością należy liczyć się również z tym, iż szamponów oraz wszelkich preparatów specjalistycznych na łuszczycę będzie trzeba używać już zawsze, gdyż odstawienie ich choćby na krótki okres czasu może skutkować ponownym spotęgowaniem problemu.

Jak zapobiegać nawrotom objawów łuszczycy?

Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę, że chorobę tę możemy jedynie złagodzić, zaleczyć, natomiast nigdy nie pozbędziemy się jej całkowicie. Działając odpowiednimi środkami i stosując między innymi dostosowany do naszych schorzeń szampon na łuszczycę, jak również maści oraz płyny, które należy regularnie wcierać w skórę głowy, mamy szansę uzyskać znaczącą poprawę kondycji skóry głowy. Przy cięższych przypadkach i przy nieskuteczności szamponów oraz preparatów leczniczych, mogą pomóc leki immunosupresyjne przepisane przez lekarza, których zadaniem jest powstrzymanie przyspieszonej pracy gruczołów łojowych. Regularne stosowanie wymienionych środków leczniczych znacznie ułatwia życie chorego na łuszczycę i wielokrotnie pozwala leczyć jej objawy na dłuższy czas. Zdecydowanie osoby chorujące na łuszczycę powinny zrezygnować z mocnej stylizacji fryzury, zwłaszcza z użyciem środków, takich jak lakier do włosów czy farby koloryzacyjne. Zalecane jest także używanie szczotki z naturalnego włosia.

Podsumowanie

Warto również pamiętać o tym, że łuszczyca to nie wyrok i mimo, iż nie da się jej całkowicie wyleczyć, istnieje ogromna szansa na zminimalizowanie jej objawów. Pomogą w tym wspomniane wyżej szampony oraz preparaty pielęgnacyjne, jak również pozostawanie pod stałą opieką lekarza dermatologa.