Awaryjne otwieranie samochodu. Co to jest i kiedy może się przydać?

auto

Jedną z najbardziej znanych usług ślusarskich poza dorabianiem kluczy jest awaryjne otwieranie zamków. Szczególnym rodzajem tej usługi jest awaryjne otwieranie samochodu, które może wybawić nas od poważnych problemów. Co ważne, usługa jest dostępna codziennie przez 24 godziny na dobę, dzięki czemu można zawsze liczyć na szybką pomoc. Czym dokładnie jest awaryjne otwieranie drzwi i kiedy warto zadzwonić po ślusarza?

Awaryjne otwieranie samochodów

Najlepszym, najprostszym i najtańszym rozwiązaniem przy braku możliwości otwarcia auta za pomocą klucza, jest wezwanie ślusarza. Fachowiec szybko pojawi się na miejscu i w kilka minut otworzy problematyczny zamek, umożliwiając właścicielowi ruszenie w drogę lub naprawę usterki. Ślusarz dysponuje odpowiednimi narzędziami, ale przede wszystkim ma bogate doświadczenie, wiedzę i umiejętności niezbędne do tego, aby otworzyć każdy zamek, nie wyrządzając przy tym dodatkowych szkód. Na czym polega awaryjne otwieranie samochodów? Ślusarz ostrożnie manewruje w zamku narzędziami do tzw. lock pickingu. Jest to po prostu kontrolowane włamanie na wyraźne życzenie właściciela. Narzędzia te nie są ogólnodostępne, a do ich posiadania niezbędne jest odpowiednie pozwolenie, które mają jedynie licencjonowani ślusarze. Ma to na celu chronić prywatne mienie ludzi przed działaniem włamywaczy. To oznacza, że ślusarz poprosi o dokumenty potwierdzające, że zamawiający usługę, faktycznie jest właścicielem auta. Wystarczy do tego dowód rejestracyjny.

Czy warto otwierać auto bez klucza samodzielnie?

Awaryjne otwieranie auta wbrew pozorom nie jest takie proste, a podczas manewrowania przy zamku bez odpowiednich narzędzi i umiejętności, łatwo o jego zniszczenie i narażenie się na dodatkowe, wysokie koszty. Dlatego odradzamy prób otwierania zamków za pomocą wsuwek, śrubokręta, czy innych narzędzi. Można spróbować otworzyć okno, a następnie otworzyć drzwi od środka. W praktyce jednak jest to bardzo pracochłonne, zazwyczaj kończy się niepowodzeniem, a dodatkowo można uszkodzić mechanizm otwierający i zamykający szybę. Dodatkowo, żeby się to udało, auto musi być wyposażone w klamkę wewnętrzną, co nie jest częste w nowych modelach. Jednak najgorszym z możliwych sposobów jest wybicie szyby, która co prawda rozwiązuje problem z brakiem możliwości otwarcia drzwi, ale tworzy nowy problem w postaci braku szyby. Jej wymiana zazwyczaj trwa kilka dni, a kosztuje co najmniej kilkaset złotych. Przez ten jesteśmy więc pozbawieni samochodu, a jeszcze płacimy za to spore pieniądze.

Kiedy wezwać fachowca?

Awaryjne otwieranie zamków w samochodzie kojarzy się głównie z sytuacją zatrzaśnięcie kluczy w starszym aucie. I chociaż jest to dość częsta sytuacja, to nie jedyna, w której będziemy potrzebowali pomocy ślusarza z https://www.pogotowie-zamkowe-katowice.pl . Przede wszystkim zatrzaśnięcie kluczy może zdarzyć się również w nowych autach, które są wyposażone w automatyczną blokadę drzwi po określonym czasie, co jest świetnym zabezpieczeniem przed złodziejami, ale utrudnia sprawę, gdy klucze pozostaną w aucie. Częstym problemem jest również brak elektryki, co może wynikać z awarii, któregoś układu lub rozładowania akumulatora. W takiej sytuacja podwójna blokada drzwi uniemożliwia otwarcie zamków przy pomocy klucza, jeśli został on wcześniej zamknięty centralnym zamkiem.