Po czym poznać legalnie działający auto szrot?

auto szrot

Pozbycie się starego samochodu wcale nie jest takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. Niemniej jednak czasami złomowanie pojazdu to jedyne rozsądne rozwiązanie, szczególnie w przypadku, gdy naprawa się nie opłaca. Dobrym rozwiązaniem jest oddanie samochodu na auto szrot, przy czym trzeba wiedzieć, czy taka firma działa legalnie. Jak można to sprawdzić?

Legalny auto szrot w Katowicach

Jaki auto szrot w Katowicach jest legalny? Niestety czarny rynek handlu częściami samochodowymi kwitnie, a więc nielegalne rozbiórki pojazdów na części są coraz częstszym zjawiskiem. Nie jest to dobre rozwiązanie i to z kilku względów. Po pierwsze wraki są zazwyczaj niewłaściwe przechowywane, co ma negatywny wpływ na nasze środowisko naturalne. Po drugie, za niewłaściwą kasację pojazdu grozi kara od 10 000 zł do 300 000 zł. Chociaż Główny Inspektorat Ochrony Środowiska kontroluje szroty, to nie wszystkie są wykrywane.

Legalny szrot bez problemu znajdziemy w internecie, możemy sprawdzić, czy dana firma figuruje w Krajowym Rejestrze Sądowym. Gdy korzystamy z usług uczciwego przedsiębiorcy, po złomowaniu samochodu otrzymamy specjalne dokumentów poświadczające legalność, dostaniemy także potwierdzenie kasacji pojazdu. Kasacja samochodu musi odbywać się zgodnie z przepisami prawa. Na przykład waga złomowanego  pojazdu nie może przekraczać 90% niż waga zanotowana w dowodzie rejestracyjnym.

Gdy nasze auto zostanie zezłomowane, wówczas musimy pamiętać, aby wyrejestrować pojazd. W tym celu należy udać się do wydziału komunikacji, aby złożyć specjalny wniosek. Dopełnienie tych formalności jest koniecznie, jeśli zależy nam na tym, aby pozbyć się pojazdu zgodnie z prawem. Po kasacji mamy 30 dni na to, aby wyrejestrować pojazd.

Mimo że złomowanie samochodu wydaje się banalnie proste, należy dopełnić szeregu formalności, co więcej musimy uważać, aby nie trafić na nielegalny auto szrot.