Włosy wysokoporowate – jak dobrać kosmetyki?

wysokoporowate wlosy

Włosy wysokoporowate potrafią być dość kapryśne i nie za proste w pielęgnacji. Jak więc odpowiednio dobrać do nich produkty kosmetyczne?

Czym dokładnie charakteryzują się włosy wysokoporowate?

W kontekście pielęgnacji włosów zwraca się uwagę na naprawdę wiele czynników. Oczywiście wiedza nasza oraz osób zajmujących się takimi kwestiami zawodowo cały czas się powiększa i nic dziwnego, że w ostatnich kilkunastu latach o wiele bardziej zwiększyła się świadomość dotycząca takiej kwestii, jak porowatość włosów. Nie wszyscy jednak posiadają w tym temacie wystarczającą wiedzę, dlatego też w pierwszej kolejności warto byłoby wyjaśnić, czym tak naprawdę jest właśnie to zjawisko.

Warto zacząć oczywiście od przeanalizowania tego, jak tak właściwie zbudowany jest włos, skupiając się na widocznej dla nas części zewnętrznej. Ten obszar włosa składa się z rdzenia, kory, a także łusek, złożonych z martwych komórek. Choć nachodzą one na siebie, nie przylegają one w pełni do kory. W zależności od tego, jak mocno są one od niej odchylone, możemy mówić właśnie o mniejszej lub większej porowatości włosów.

Jak więc zachowują się włosy o wysokiej porowatości? Przede wszystkim posiadają one sporą tendencję do przesuszania się, często nie mają połysku, a także mocno się puszą. Nie musi się to oczywiście równać temu, że są one zniszczone, lecz nie dbając o nie w odpowiedni sposób z pewnością możemy do tego bardzo szybko doprowadzić. To właśnie dlatego o włosy wysokoporowate musimy dbać w szczególny sposób.

Jak sprawdzić, czy posiadamy włosy wysokoporowate?

Istnieje wiele sposobów na to, by samodzielnie sprawdzić porowatość naszych włosów. Oczywiście najlepszym wyjściem jest tutaj wzięcie włosa pod mikroskop, lecz nie każdy takowy posiada. Co więc możemy zrobić? Dobrym pomysłem może być sposób ze szklanką wody. Wrzucamy do niej nasz włos, a następnie czekamy kilka minut. Jeżeli opadnie on na dno naczynia, bardzo prawdopodobnym jest to, że posiadamy właśnie włosy o wysokiej porowatości.

Dobór kosmetyków do włosów o wysokiej porowatości

Jak już wspomnieliśmy, włosy wysokoporowate potrzebują specjalnej pielęgnacji. Jak więc dobierać do nich odpowiednie kosmetyki do włosów? Opcji jest kilka. Przede wszystkim musimy postawić na głębokie ich nawilżenie z pomocą produktów zawierających keratynę, proteiny, a także naturalne humektanty, jak aloes, pantenol czy gliceryna. Warto również pamiętać o emolientach, które sprawią, że włosy nie będą tak szybko oddawać wilgoci otoczeniu, co będzie przeciwdziałało ich przesuszaniu się.