Ogrzewanie gazowe staje się w Polsce coraz bardziej popularne. Gaz jest paliwem o wiele czystszym od węgla i innych paliw kopalnych, dlatego obecnie w całej Europie propaguje się odejście od tego typu paliw na rzecz gazu. Jest to doskonałe paliwo pomostowe między nieekologicznym węglem używanym w przeszłości a czystą energią przyszłości pozyskiwaną ze źródeł odnawialnych. Wielką zaletą ogrzewania gazowego są same kotły gazowe, które są niewielkimi, funkcjonalnymi i bardzo wygodnymi w użytku urządzeniami. Dają one również możliwość precyzyjnej regulacji.
Jak można regulować kotły gazowe?
Regulacja kotłów gazowych jest bardzo łatwa a przy tym niezwykle dokładna. Te nowoczesne urządzenia grzewcze są wyposażone w specjalny sterownik, który umożliwia jego użytkownikom ustawienie: temperatury wnętrza, optymalnej temperatury wody, pożądanego stopnia nagrzewania wnętrza, a także odpowiedniego czasu ogrzewania. Ten ostatni parametr jest szczególnie przydatny, gdyż umożliwia takie nastawienie kotła, aby pracował tylko wtedy, gdy ktoś jest w domu. Dzięki temu kocioł nie pracuje przez cały czas, a jedynie w wybranych przez użytkowników godzinach, co pozwala poczynić zauważalne oszczędności.
Najnowsze modele kotłów gazowych zostały wyposażone w moduł internetowy, dzięki czemu można sterować grzaniem w swoim domu nawet wtedy, gdy jest się od niego oddalonym o setki kilometrów. Tak precyzyjne sterowanie kotłem gazowym daje możliwość maksymalnego wykorzystania możliwości tego urządzenia oraz efektywnego i oszczędnego spalania paliwa.
Czy regulacja kotła gazowego jest trudna?
Kotły gazowe, których bogatą ofertę przygotował dla swoich klientów m.in. internetowy sklep z urządzeniami grzewczymi Merkury, to urządzenia bezpieczne i niemalże całkowicie bezobsługowe. Zostały one tak zaprojektowane, aby każdy użytkownik mógł bez problemu poradzić sobie z ich obsługą. Nie ma więc np. potrzeby nadzorowania procesu spalania, a wszelkie zmiany temperatury zasilania instalacji grzewczej zachodzą automatycznie. Dzięki temu temperatura całej instalacji jest zawsze optymalnie dopasowywana do wielkości strat ciepła w danym budynku. Automatyzacja pracy kotła to doskonała metoda na zwiększenie efektywności i wydajności jego pracy.
Większość modeli kotłów gazowych jest wyposażonych w specjalny sterownik, który umożliwia automatyzację ich pracy, ale nawet jeśli wybrany przez Ciebie piec go nie posiada, możesz zawsze zdecydować się na dokupienie termostatu pokojowego. Jego zadanie polega na reagowaniu na wszelkie zmiany temperatury we wnętrzu, w którym został zamontowany. Jest on połączony z kotłem, dzięki czemu jego palnik włącza się tylko wtedy, gdy temperatura w pomieszczeniu jest niższa od wartości nastawionej na urządzeniu, a następnie (po osiągnięciu pożądanej wartości) wyłącza się.
Doskonałym rozwiązaniem jest zakup kotła z pogodowym czujnikiem temperatury zamontowanym na zewnątrz budynku. Dzięki niemu temperatura zasilania instalacji grzewczej jest uzależniona od tego, jaka temperatura panuje na zewnątrz. Taki czujnik polecany jest szczególnie do instalacji, w których zastosowane jest ogrzewanie podłogowe, gdyż umożliwia on utrzymanie we wnętrzach domu stałej temperatury. Dzieje się tak, ponieważ dzięki czujnikowi pogodowemu reakcja automatyki kotła następuje zdecydowanie szybciej niż w przypadku użycia termostatu pokojowego.