Na czym polega badanie znamion na skórze?

pexels anna shvets 4672717

Badaniami znamion na skórze zajmuje się dermatoskopia, jest to metoda diagnostyczna stosowana do występujących zmian skórnych. Dzięki niej można w gabinecie lekarskim stwierdzić, czy dane zmiany skórne są dla nas groźne, czy nie. Ta metoda odpowiada za wiele wykrywanych chorób, dzięki niej można w początkowym stadium wykryć czerniaka złośliwego lub choroby weneryczne. Znamiona, które lekarz bada, są to najczęściej pieprzyki lub przebarwienia. Jak więc dokładani przebiega badanie znamion na skórze?

Jak przebiega badanie znamion na skórze?

Badanie znamion na skórze jest bardzo ważne z tego powodu, iż może ono doprowadzić do wykrycia wielu chorób, jedną z najgroźniejszych jest czerniak, którego wykrycie na wczesnym etapie powoduje możliwość całkowitego wyleczenia. Aby, odbyć takie badanie trzeba się zwrócić do profesjonalnego dermatologa, świetnym miejscem na badanie może okazać się Centrum Medyczne Sublimed, które oferuje badanie znamion w Krakowie. To centrum medycznym oferuje również biopsje tarczycy w Krakowie, które wykonuje się w momencie, kiedy wykryje się niepokojące zmiany zgrubienia lub guzki w obrębie szyi oraz wystąpienia objawów bólowych w obszarze występujących zmian. Najczęstszymi objawami mogą okazać się ucisk oraz tkliwość, po zaobserwowaniu takich zmian należy niezwłocznie wykonać takie badanie. W przypadku badania znamion wykorzystuje się dermatoskop, który budową przypomina latarkę z lupą, za jego pomocą specjalista preprowadza staranną diagnostykę znamion, po jej przeprowadzeniu jest w stanie powiedzieć pacjentowi, czy znamiona zagrażają jego zdrowiu. Takie badanie umożliwia wczesne wykrycie komórek rakowych, a co za tym idzie szybkie przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, który usuwa znamię.

Co jeszcze należy wiedzieć o tym badaniu?

Takie badanie przeprowadza się również za pomocą nowoczesnych urządzeń takich jak dermatoskopy cyfrowe, przykładem może być fotodermatoskop, który wykonuje zdjęcia znamion pacjenta w powiększeniu.