Najprostsze metody na codzienne oszczędzanie

oszczedzanie

W dobie kryzysu coraz więcej osób przywiązuje wagę do oszczędzania. Nawet jeśli nie narzekamy na brak pieniędzy to jednak podświadomie zwracamy uwagę na to, aby nie marnować jedzenia oraz wydawać pieniądze w sposób racjonalny. Jakie są więc najprostsze sposoby na to, aby móc oszczędzać każdego dnia? Podpowiadamy.

Oszczędzanie na zakupach

Zanim udamy się do sklepu warto stworzyć dokładną listę zakupową. W ten prosty sposób będziemy w stanie udać się tylko do wybranych sekcji w supermarkecie i wybrać produkty, których w danym momencie potrzebujemy. Warto pamiętać o tym, aby do sklepu nie wychodzić głodnym. Widok etykiet produktowych przedstawiających smaczne dania może w znaczący sposób wpłynąć na naszą decyzję zakupową. Będąc w sklepie warto przyjrzeć się uważnie cenie jednostkowej i wybierać takie produkty, które ze względu na dużą objętość są po prostu tańsze.

Oszczędzanie i filtrowanie wody

Warto przyjrzeć się temu czy z naszego kranu nie kapie woda. Nieszczelna uszczelka może znacznie zwiększyć koszty. Wystarczy pod kapiący kran podstawić garnek, aby w prosty sposób obliczyć, że może to doprowadzić do strat rzędu kilkunastu litrów na dzień. Warto więc w pierwszej kolejności sprawdzić szczelność wszelkich instalacji w domu.

Ciekawym sposobem na oszczędzanie jest filtrowanie wody z kranu. To pomysł, który cieszy się coraz większą popularnością ze względu na swoją prostotę i dużą efektywność. Zamiast kupować produkty butelkowane można sięgnąć po alternatywny sposób na czystą wodę. Dzbanek filtrujący to interesująca metoda, aby żyć zdrowo. Oprócz smacznej wody oszczędzamy na budżecie i wspieramy środowisko naturalne poprzez unikanie zakupu plastikowych butelek.

Jeśli żyjemy w pośpiechu i nie mamy czasu, aby korzystać z klasycznego dzbanka to warto sięgnąć po butelkę filtrującą. Pozwoli to pozbyć się z wody kamienia, metali ciężkich oraz innych niebezpiecznych zanieczyszczeń. W ten sposób pod ręką zawsze będziemy mieć butelkę, która dostarczy nam czystą wodę bez zapachu chloru i bez nieprzyjemnego smaku.

Hodowla własnych warzyw i ziół

Nawet jeśli nie posiadamy ogrodu to nic nie stoi na przeszkodzie, aby we wnętrzu własnego domu stworzyć małą szklarnię albo umieścić rośliny na balkonie. Większość ziół nie ma szczególnych wymagań, więc hoduje się je bardzo prosto. Warzywa wymagają co prawda nieco więcej troski, ale oferują znacznie większą korzyść. Możemy je umieszczać zarówno w specjalnych doniczkach, jak i hodować bezpośrednio na gruncie. Gdy pojawią się pierwsze plony to bardzo szybko odczujemy oszczędności.