Dieta bezglutenowa dedykowana jest tylko i wyłącznie osobom, które prezentują uczulenie na gluten albo chorują na celiakię. Nie jest to dieta wykorzystywana po to, by zrzucić zbędne kalorie, dlatego osoby zdrowe nie powinny jej stosować, ponieważ jest ona uboga w ilość węglowodanów, które są niezbędne do odpowiedniego funkcjonowania. Osoby, które ze względów zdrowotnych muszą przejść na dietę bez glutenu powinny być świadome, że na rynku obecnie występuje wiele produktów zastępujące te, dotąd spożywane. Zatem chleb, bułki bezglutenowe i inne produkty wolne od zawartości glutenu są na ogół łatwo dostępne.
Parę słów o samym glutenie
Gluten to inaczej białko roślinne, które można spotkać w ziarnach zbóż, takich jak: pszenica, żyto, jęczmień czy owies (zbierany i przechowywany razem z innymi zbożami). Dzięki zawartości glutenu w mące można bez problemu wyrabiać z niej różne pokarmy. Swoje zastosowanie ma w przemyśle spożywczym. Wykorzystuje się go do produkcji wędlin, jogurtów, sosów, przypraw, czekoladzie, a nawet w przemyśle farmaceutycznym. Osoby, będące na tej diecie muszą zrezygnować ze wszystkiego, co może mieć nawet śladowe ilości glutenu.
Jak stosować dietę bezglutenową? – produkty takie jak chleb, bułki bezglutenowe i inne
W Polsce dietę bezglutenową jest zmuszonych przestrzegać około 1% społeczeństwa. Dla osób, chorujących na celiakię lub nietolerancję glutenu to jedyna zdrowa dieta. By, dobrze się czuć i nie odczuwać żadnych dolegliwości muszą stosować jedynie produkty bezglutenowe. Do nich należy pieczywo bez glutenu (chleb, bułki bezglutenowe), wszelkie produkty oznakowane znakiem przekreślonego Kłosa, produkty naturalnie wolne od glutenu takie jak np. maniok, ryż, ziemniaki, warzywa, owoce czy mięso.
Dietę bezglutenową trzeba także zastosować w przypadku tymczasowej alergii na gluten, może ona objawić się np. w wieku niemowlęcym czy dziecięcym. Objawia się wówczas suchą i swędzącą skórą. Dorośli cierpiący na alergię zwykle skarżą się na pokrzywkę lub biegunkę. Objawami tej alergii mogą być także wymioty i katar. W diagnozowaniu alergii pomaga badanie poziomu immunoglobulin E (IgE) oraz przeprowadzenie pokarmowej próby prowokacyjnej. Najprostszą metodą sprawdzenia, czy jest się uczulonym na gluten to wyłączenie go z diety na jakiś czas i zaobserwowanie czy w związku z tym, występują jakieś zmiany i reakcje.
Dieta bezglutenowa, a zdrowie człowieka
Dieta ta jest szczególnie polecana jak już wspomniano osobom chorującym na celiakię, z alergią na gluten lub jego nietolerancją. Dzięki rezygnacji z glutenu wyżej wymienione osoby poczują się lepiej, gdyż objawy ustąpią. Osoby zdrowe nie powinny stosować tego typu diety, ponieważ rezygnacja ze zbóż i składników mącznych może doprowadzić do zbyt małej ilości węglowodanów i błonnika w organizmie, co może doprowadzić do trudności w wypróżnianiem. W diecie bezglutenowej występuje bardzo mało witaminy B i żelaza, co jest niekorzystne dla zdrowia. Osoby, które muszą ją stosować muszą zamiast zbóż spożywać więcej warzyw i owoców.