Odkomarzanie – usługa nie tylko dla działkowiczów!

Odkomarzanie - usługa nie tylko dla działkowiczów!
Odkomarzanie - usługa nie tylko dla działkowiczów!

Posiadanie prywatnej działki, ogrodu, lub nawet tarasu, może przynieść ogromną radość użytkownikom. Spędzanie wolnego czasu w tym miejscu z przyjaciółmi i osobami bliskimi, będzie wyjątkowym odpoczynkiem od codzienności.

Owady jednak mogą stać się, skutecznym czynnikiem odstraszającym naszych gości od wizyt, ponieważ gzy, komary i meszki, bywają niezwykle uciążliwe… Zwłaszcza jeśli w bliskiej okolicy znajduje się zbiornik wodny i w porach wieczornych, pojawia się ich duża ilość. Ukąszenia tych pasożytów, powodują obrzęk i uczucie swędzenia, które może wpłynąć na obniżenie samopoczucia wszystkich zgromadzonych osób.

Odkomarzanie jest w stanie uratować Państwa ogród, działkę, altanę, czy chociażby taras! Jest to usługa, polecana wszystkim posiadaczom obiektów z bogatą roślinnością, które znajdują się w niedalekiej odległości od zbiorników wodnych (oczek, basen, jezior, stawów) i rzek.

Jakie informacje są potrzebne?

Technik DDD (dezynsekcja, deratyzacja, dezynfekcja), powinien zostać poinformowany o znajdujących się w okolicy pasiekach pszczelarskich i akwenach wodnych, w których znajdują się ryby i mogą korzystać z nich osoby trzecie.

Celem jest zabezpieczenie ich, przed szkodliwymi skutkami wykorzystywanych środków do odkomarzania. Należy również schować wszystkie zabawki dziecięce, akcesoria wykorzystywane podczas pracy, zamknąć wszystkie drzwi i okna do budynków mieszkalnych w okolicy.

Należy poinformować wszystkich najbliższych sąsiadów, o przeprowadzeniu usługi pozbycia się owadów, by również mogli odpowiednio się przygotować.

Więcej szczegółów na temat przygotowania do odkomarzania można przeczytać na stronie stander.pl – odkomarzanie

Jak i kiedy może zostać przeprowadzona usługa?

Dobór odpowiedniej metody odkomarzania, będzie przeprowadzony indywidualnie. Jest to zależne od kwestii ekonomicznych, skuteczności w danych miejscach, a nawet ze względu na otoczenie.

Wykorzystujemy takie metody jak:

  • metoda opryskowa (najpopularniejszy sposób wśród klientów, ze względu na wysoki poziom skuteczności. W krótkim czasie można, przeprowadzić odkomarzanie na znacznym terenie. Okolicę należy zabezpieczyć, gdyż rozprowadzane chemikalia za pomocą spalinowych rozpylaczy turbinowych, są biobójcze i niestety nie są obojętne reszcie pożytecznych owadów jak pszczoły i trzmiele),
  • zamgławianie (jest to najczęściej wykorzystywana metoda, w przypadku dużych terenów z bujną roślinnością. Krople preparatu są o wiele mniejsze, więc są w stanie bez problemu unosić się w powietrzu i przedostawać do najtrudniej dostępnych miejsc. Istnieje również możliwość dodania do preparatu, tak zwanego „nośnika olejowego”, dzięki któremu pozostanie on na elementach otoczenia, a sam zabieg stanie się skuteczniejszy i trwalszy),
  • zamgławianie ULV (jest to wykorzystanie tak zwanej zimnej mgły, która jest obojętna dla delikatnej roślinności),
  • metoda fizyczna (może być ona realizowana na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest zastosowania środka, tworzącego cienką błonę silikonową, która utrudnia samicom składanie jaj, a dorosłym komarom opuszczenie zbiornika, natomiast drugim sposobem, jest wykorzystanie specjalnych lamp, emitujących światło niewidoczne dla ludzkiego oka, lecz przyciągających komary, które później wpadają w pułapkę).

Biorąc pod uwagę minimalizowanie skutków ubocznych, oddziaływających na pszczoły, trzmiele i inne pożyteczne owady oraz cykl biologiczny komarów, wskazane jest aby usługa była wykonywana wcześnie rano, lub w okresie późnego popołudnia.