Sklep BHP – czym różnią się oferowane tam rodzaje odzieży?
Każdy dobry sklep BHP oferuje swoim klientom szeroki wybór zarówno odzieży roboczej jak i odzieży ochronnej. W powszechnym rozumieniu te wyrażenia znaczą tyle samo – jest to ubranie, które zakłada osoba idąca do pracy, najczęściej fizycznej. Jednakże, te dwa terminy wbrew pozorom różnią się od siebie. Jakie są różnice pomiędzy odzieżą roboczą a odzieżą ochronną?
Odzież ochronna ma za zadanie chronić pracownika przed ewentualnymi uszkodzeniami ciała, które wynikają ze specyfiki jego pracy. Najbardziej oczywistym przykładem takiego ubrania, są buty ochronne z metalowym okuciem w okolicy noska. Mają one za zadanie uchronić stopy użytkownika przed ciężkimi przedmiotami, takimi jak cegły, palety czy narzędzia, które mogą wymsknąć się pracownikowi z ręki podczas wykonywania swoich codziennych zadań.
Odzież robocza stanowi przede wszystkim sposób na ochronę codziennego ubrania pracownika, który zakłada ją by nie doprowadzić do powstania zniszczeń czy zabrudzeń na swoich codziennych spodniach czy koszulach. Przykładem odzieży roboczej są spodnie dla mechaników samochodowych – zakłada się je zazwyczaj na swoje codzienne spodnie, żeby na zwykłe ubranie nie dostały się zanieczyszczenia z różnych smarów czy olei.
Odzież robocza i ochronna w sklepie BHP – przykłady
Chociaż wyrażenie odzież robocza kojarzy nam się raczej z pracownikami, którzy zajmują się ciężką pracą fizyczną, to nie zawsze musi tak być. Często zdarza się tak, że odzież robocza jest stosowana w celu podkreślenia przynależności do firmy czy wykonywanego zawodu. Jej przykładami mogą być:
- kitle lekarskie;
- kombinezony;
- kamizelki;
- fartuchy;
- spodnie ogrodniczki;
- T-shirty, koszulki polo, koszule.
Jak widać po powyższej liście, przykładów odzieży roboczej może być naprawdę bardzo dużo i jej noszenie zależy w głównej mierze od polityki wewnętrznej miejsca pracy. Jak natomiast wygląda sytuacja, kiedy chcielibyśmy podać przykłady odzieży ochronnej? Należą do nich przede wszystkim:
- wzmacniane buty ochronne;
- rękawiczki ochronne;
- nałokietniki i nakolanniki;
- kaski.
Wszystkie te elementy ubioru łączy jeden cel – zapewnienie ich użytkownikowi maksymalnego poziomu bezpieczeństwa podczas wykonywania swoich codziennych zadań.