Każde urządzenie do prawidłowego działania potrzebuje profesjonalnego smarowania. To dodatek, który zapobiega zacieraniu się najważniejszych elementów i podzespołów. Dzięki swoim niepowtarzalnym właściwościom stosowany jest w miejscach i maszynach wymagających ogromnej siły i przyłożenia.
Jakie właściwości wykazuje dobry olej hydrauliczny?
Olej hydrauliczny wykorzystywany jest w układach hydraulicznych i hydrostatycznych. Urządzenia, którym zapewnia smarowanie, pracują w bardzo trudnych warunkach. Dlatego to od jego jakości zależy ich żywotność oraz awaryjność. Dobre oleje hydrauliczne charakteryzują się kilkoma cechami.
Wszystkie oleje przemysłowe muszą być stabilne termicznie ze względu na bardzo wysokie temperatury panujące w smarowanych układach. Muszą być tez odporne na utlenianie się i korozję, gdyż stosowane są jako olej antykorozyjny – np. Rustilo. Ważna jest też ich filtrowalność, właściwości smarne, wydzielanie powietrza w miejscach o zmiennym ciśnieniu, deemulgacja, czyli samooczyszczanie się z zabrudzeń. Musi też działać przeciw zatarciom i nadmiernemu zużyciu.
Jak i gdzie wykorzystuje się olej hydrauliczny?
Zastosowanie olejów przemysłowych jest bardzo powszechne. Można je spotkać w popularnych słownikach hydraulicznych, ale również w przekładniach, amortyzatorach olejowych, układach hamowania oraz w napędach dedykowanych samolotom odrzutowym. To niezbędny element całej masy urządzeń i maszyn użytkowanych każdego dnia.
Swoje zastosowanie olej hydrauliczny znajduje w układach hydraulicznych oraz układach tłumiących. Te zaś są instalowane w urządzeniach, maszynach oraz w pojazdach. Jego zadaniem jest przedłużenie żywotności podzespołów. Głównym jego zadaniem jest jednak sprężenie cieszy, by mogło osiągnąć ogromne ciśnienie, a tym samym siłę, niezależnie od wielkości napędu.
Olej hydrauliczny znajduje zastosowanie w większości maszyn i urządzeń hydraulicznych oraz hydrostatycznych. Przy wyborze zawsze trzeba kierować się konkretnymi parametrami.