Pierwsze buty trekkingowe – na co zwrócić uwagę?

buty trekkingowe

Decydując się na zakup dobrych butów trekkingowych, musimy wiedzieć, że nie ma takiego obuwia, które byłoby idealne na każdy rodzaj wyjazdu. Możemy jednak znaleźć obuwie, które sprawdzi się doskonale w określonych okolicznościach. Oferta butów trekkingowych jest na tyle rozbudowana, że nawet doświadczonemu turyście ciężko niekiedy zorientować się w dostępnych opcjach. Zanim zdecydujemy się na zakup, warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań.

Najważniejsze pytania przed zakupem

Przed zakupem dobrze dobranych pod kątem indywidualnym butów trekkingowych, musimy zwrócić odpowiedzieć sobie na kilka bardzo ważnych pytań. Dobre buty muszą być bowiem dopasowane do nas oraz typu aktywności, który uprawiamy. Należy odpowiedzieć na następujące pytania:

  • Jak często będziemy używać butów trekkingowych? Mowa tu o cotygodniowych wypadach w góry czy wycieczkach kilka razy w roku?
  • Na jaką porę roku będą nam potrzebne buty? Częściej będziemy używać butów latem czy podczas zimowych wypraw? Jaka pogoda będzie nam przy tym towarzyszyć – będziemy chodzić po górach niezależnie od pogody czy tylko, kiedy świeci słońce?
  • Gdzie się wybieramy? W zależności od tego czy będziemy chodzić po niskich górach czy wysokich, buty muszą spełniać nieco inne kryteria.
  • Jaki rodzaj turystyki będziemy uprawiać? Buty będą miały być przeznaczone do długich trekkingów? Może będziemy chcieli dopiąć do nich raki?

Kiedy już określimy, w jakich okolicznościach będziemy używać konkretnych butów trekkingowych, możemy zacząć zastanawiać się nad konkretnymi cechami wymarzonego modelu.

Wysokie czy niskie – które wybrać?

Jest to pierwsze kryterium po określeniu naszych potrzeb. Wysokie buty turystyczne z pewnością dużo lepiej ochronią nas przed śniegiem, wilgocią czy błotem. W niskim obuwiu z kolei woda często przedostaje się od góry. To jednak nie problem. Decydując się na zakup niskich butów, które mają być przeznaczone głównie do wędrówek letnich, zimą można do nich dokupić stuptuty. Osłonią one naszą kostkę oraz buty od góry.

Ważną rolę ogrywa tu także ciężar – wysokie buty będą znacznie cięższe niż niskie. Dzięki temu w niskich butach będziemy mogli iść znacznie szybciej, a nasza stopa nie zmęczy się. Wysokie buty z kolei mają tę przewagę, iż zapewniają znacznie większą stabilizację stopy i blokują niektóre, potencjalnie szkodliwe ruchy. Więcej o tym, czym różnią się od siebie wysokie i niskie buty trekkingowe oraz, które i kiedy wybrać, znajdziemy na schroniska-ptsm.pl.

Dobry materiał – nasz sprzymierzeniec

Materiał to jedna z wielu rzeczy, na którą należy zwrócić uwagę wybierając konkretny model obuwia. Buty trekkingowe wykonane są najczęściej z zamszu, materiałów syntetycznych, nubuku lub skóry licowej. Modele ze skóry będą ciężkie, ale trwalsze oraz lepiej dopasowane do stopy. Buty z materiałów syntetycznych są z kolei lżejsze i znacznie szybciej schną. Buty zamszowe czy z nubuku sprawdzą się jedynie podczas słonecznej i suchej pogody.

Inne elementy obuwia, które musimy wziąć pod uwagę to także sposób wiązania sznurówek, utwardzenie czuba buta, obecność membrany czy odpowiednia podeszwa.