Piła ukosowa – jakie ma zastosowanie i jak wybrać?

Piła ukosowa

Ukośnica to narzędzie bardzo przydatne w majsterkowaniu, stolarce, naprawianiu, renowacji oraz obróbce różnego rodzaju materiałów. Jeśli zastanawiasz się, kiedy przyda ci się piła ukosowa, jaką ma budowę oraz co jeszcze należy o niej wiedzieć – przeczytaj poniższy artykuł.

Ważna uwaga: w tym artykule ukośnica nazywana jest także kapówką albo piłą lub pilarką ukosową, kątową lub ukośną. Wszystkie te określenia są poprawne. Wybór ukośnic można znaleźć tutaj: https://www.narzedzia.pl/pilarki-ukosnice,c11769/.

Jakie zastosowanie na ukośnica?

Ukośnica przeznaczona jest przede wszystkim do precyzyjnego cięcia materiału o większej długości lub szerokości. Ukośnica pozwala także na cięcie pod kątem, najczęściej od 45 do 90 stopni, ale niektóre modele pozwalają na jeszcze szerszy zakres. Dzięki podziałce można precyzyjnie ustawić kąt cięcia nawet o 1 stopień. Większość innych narzędzi do cięcia nie pozwala na taką precyzyjność.

Ukośnicę możemy stosować do cięcia drewna, metalu, tworzyw sztucznych. To narzędzie wielofunkcyjne ma możliwość wykonywania cięć w wielu wymiarach, a przy tym zachowuje dodatkowo dużą precyzyjność.Największą mają kapówki o najbardziej zaawansowanej budowie, pozwalające na cięcie aż w trzech płaszczyznach dzięki liniom, wytyczonym przez laser.

Z ukośnicy korzystają stolarze, majsterkowicze, monterzy, cieśle, a nawet zawodowi i amatorscy ogrodnicy. Jest ona świetnym, wszechstronnym narzędziem do obróbki drewna, sprawdzi się także przy innych materiałach. Piła ukośnica z posuwem, ale i bez niego, daje nam możliwość przecinania desek oraz paneli ściennych i podłogowych.

Jaką budowę ma ukośnica?

Ukośnica różni się konstrukcją od typowej pilarki tarczowej. Przede wszystkim wyróżnia się ruchomą tarczą, którą można ustawić pod wybranym kątem w zakresie od 45 do 90 stopni, dzięki dokładnej podziałce często z dokładnością do jednego stopnia. Ramię na którym zamocowana jest tarcza, połączone jest ze stolikiem, na którym umieszcza się cięty materiał. W zależności od modelu: stolik stanowi albo solidną podstawkę albo prawdziwy stół: ze stałymi lub składanymi nogami.

Stolik wyposażony bywa w prowadnice, których wyróżnić można dwa rodzaje. Mniej dokładne są prowadnice tulejowe, które mogą dokładnie nie trzymać linii. Zdecydowanie lepsze są prowadnice umieszczone na łożysku, trudniej się wyrabiają i lepiej trzymają odpowiednią linię.

Innym dodatkiem, który posiadać może stolik, jest posuw. Pozwala on na wygodne cięcie dłuższych fragmentów materiału: listew, kołków pod płot, profili aluminiowych itp. Modele z posuwem są zwykle droższe, natomiast jeśli mamy w planach cięcie choćby paneli – nieodzowne będzie ich zastosowanie.

Ostatnią rzeczą, jaką warto wiedzieć o budowie pił ukośnych, jest to, że mamy do wyboru modele jedno- i dwustronne. Modele dwustronne są wygodniejsze, pozwalają na cięcie materiału z obu stron piły tarczowej.