Połączenia kołnierzowe i ich uszczelnianie. Jakie uszczelki wybrać?

uszczelki kolnierzowe

Połączenia kołnierzowe wymagają maksymalnej szczelności, ponieważ tylko wtedy dobrze spełniają one swoją funkcję. Jakie rodzaje uszczelnień wykorzystuje się w połączeniach kołnierzowych?

Połączenie kołnierzowe – czym się charakteryzuje?

Połączenie kołnierzowe jest rodzajem połączenia, które łączy dwa elementy instalacji, umożliwiając ich współpracę.

W tego typu połączeniu kołnierz jest najczęściej metalowym pierścieniem, który jest przytwierdzony do jednej z rur i wykorzystuje element, do którego pasuje druga rura. Kołnierz jest zamocowany na rurze za pomocą śrub lub jest przyspawany.

Kołnierze stosowane są głównie w instalacjach przemysłowych, w celu połączenia rur używanych do przesyłu różnego rodzaju mediów.

Często służą one do połączenia rur, które będą wymagały częstych konserwacji lub napraw, ponieważ umożliwiają szybkie i łatwe demontowanie i montowanie połączeń.

Kluczowe znaczenie ma też odpowiednie uszczelnienie połączenia kołnierzowego, ponieważ to właśnie dzięki niemu można uzyskać odpowiednią szczelność takiego połączenia, by zapobiegać wyciekowi medium.

Jak uszczelnić połączenie kołnierzowe?

Istnieje kilka sposobów na uszczelnienie połączenia kołnierzowego, w zależności od specyfikacji połączenia i rodzaju rurociągu.

Najczęściej wykorzystuje się uszczelki do połączeń kołnierzowych – https://www.uszczeltech.pl/oferta/uszczelki-kolnierzowe.html które zaliczane są do kategorii uszczelnień mechanicznych. Uszczelniacze to ma wtedy postać wytrzymałych uszczelek, takich jak uszczelki pierścieniowe O-ring lub płaskie pierścienie uszczelniające. Są one umieszczane na kołnierzu, aby utworzyć szczelne połączenie między dwoma elementami.

Również istnieje możliwość wykorzystania innego typu uszczelnień, na przykład w formie taśm PTFE (polietylenotereftalan). Taśma jest nakładana na kołnierz, tworząc szczelne połączenie.

Innym sposobem jest wykorzystanie pat uszczelniających, które są odporne na różne czynniki zewnętrzne. Pasta jest nakładana na elementy, a następnie dociskana do połączenia.

Dobierając odpowiednie uszczelnienia do połączenia kołnierzowego, trzeba uwzględnić jego miejsce pracy, oczekiwaną trwałość uszczelnienia, przeznaczenie połączenia. Dzięki temu można dobrać najlepszy typ materiału.

Gdzie można kupić uszczelnienia do połączeń kołnierzowych?

Dzisiaj uszczelki do połączeń kołnierzowych oraz inne materiały przeznaczone do połączeń tego typu są sprzedawane przez wiele firm, które mogą zaoferować je w zróżnicowanych wariantach.

Gdy kupowane są uszczelki do połączeń kołnierzowych, trzeba zwrócić szczególną uwagę na ich wymiary oraz materiał, z którego są one wykonane, by zapewniły one dzięki temu pełną szczelność. Można zdecydować się na zakup uszczelek standardowych, w konkretnych wymiarach dopasowanych do połączenia, ale też zamówić uszczelki do połączeń kołnierzowych na wymiar.