Przepływomierz do pomiaru przepływu mediów – co wybrać?

przeplyw mediow

Prowadzenie pomiarów przepływu mediów odbywa się z wykorzystaniem specjalnych urządzeń nazywanych przepływomierzami. Jak wybrać odpowiednie przepływomierze do konkretnych zadań?

Co to jest przepływomierz?

Przepływomierz to urządzenie służące do pomiaru przepływu różnych medium – cieczy, gazów czy ciepła. Może być to urządzenie różnych typów, przykładowo mechaniczny, ultradźwiękowy czy elektromagnetyczny.

W zależności od medium, przepływomierz może mieć różną konstrukcję i działać na innej zasadzie.

Jak działają przepływomierze?

Istnieje wiele rodzajów przepływomierzy, które dzielone są zależnie od sposobu ich działania. Do popularnych rodzajów przepływomierzy zaliczane są modele jak:

Przepływomierz mechaniczny

Ten rodzaj przepływomierza składa się z części, która jest w ruchu wraz z przepływającym medium, a także z części stałej, która się nie porusza. Ruchoma część jest zwykle zamocowana na łopatkach, które naciskają na czujnik umożliwiający sprawdzenie przepływu.

Przepływomierz ultradźwiękowy

Ten rodzaj przepływomierza składa się z nadajników i odbiorników ultradźwięków. Nadajniki wysyłają impulsy ultradźwięków do medium, a odbiorniki odpowiadające za ich odbioru mierzą czas między nadaniem a odbiorem sygnału. Czas ten jest proporcjonalny do prędkości przepływu medium.

Przepływomierz radarowy

Wykorzystuje radar do bezkontaktowych pomiarów prędkości przepływów. Wykorzystują one zasadę pracy radaru dopplerowskiego. Takie modele często używane są jako przepływomierze do kanałów otwartych – https://www.enko-pomiar.pl/radarowy-pomiar-przeplywu,58 – nie brudzą się i są bardzo dokładne w pomiarach.

Przepływomierz elektromagnetyczny

Wyposażony jest on w elektromagnes, który generuje pole magnetyczne. Może on wtedy przeniknąć przez medium znajdujące się w instalacji. Ruch medium generuje prądy wirowe, które następnie są mierzone przez przepływomierz. Pozwalają one na określenie przepływów.

Jak dobrać odpowiedni przepływomierz?

Dobór odpowiedniego przepływomierza do danego zastosowania wymaga uwzględnienia kilku ważnych czynników.

Na co należy zwrócić uwagę przy doborze przepływomierza?

  • Ważne jest, aby dobrać przepływomierz odpowiedni dla danego medium.
  • Należy uwzględnić parametry dokładności pomiaru przepływomierza.
  • Trzeba upewnić się, że wybrany przepływomierz może pracować w warunkach panujących w miejscu pomiaru, na przykład niektóre przepływomierze mogą być wrażliwe na określone warunki środowiskowe, takie jak wilgotność czy zanieczyszczenie.
  • Upewnij się, że wybrany przepływomierz jest zgodny z pozostałymi elementami systemu i można go łatwo połączyć z innymi urządzeniami, systemami informatycznymi.