Pompy ciepła — dlaczego warto w nie inwestować?

ogrzewanie domu

Pompy ciepła to nowoczesne urządzenia grzewcze, które pozwalają na znaczne oszczędności finansowe. Jednocześnie nie degradują środowiska naturalnego tak jak pozostałe metody ogrzewania takie jak kotły gazowe czy na paliwo stałe. Z tego powodu coraz więcej inwestorów decyduje się na ich montaż zarówno w domach jednorodzinnych jak i większych budynkach. Dlaczego warto na nie postawić? Podpowiadamy.

Pompy ciepła gwarantują niskie koszty utrzymania domu

Korzyści finansowe są jedną z przyczyn dla których pompy ciepła w Jaśle są urządzeniami chętnie stosowanymi przez zarówno inwestorów prywatnych jak i publicznych. Tego typu sprzęt wyróżnia się najwyższą klasą energetyczną A++ lub A+++, więc jest niezwykle energooszczędny.

Niskie koszty eksploatacji wynikają z faktu, iż pompa ciepła nie wytwarza go, a jedynie transportuje. Choć do działania sprężarki niezbędne jest użycie prądu, to jest to jedyny koszt inwestora. Jeżeli dodatkowo zdecyduje się on na montaż fotowoltaiki, wówczas cała instalacji pracuje praktycznie za darmo. Koszt tej inwestycji zwraca się bardzo szybko, a dodatkowo obecnie można otrzymać dofinansowanie na zakup tego ekologicznego źródła energii.

Pompy ciepła są bezpieczne i łatwe w montażu

Inwestorzy decydują się na zakupy pompy ciepła ze względu na jej bezobsługowość. Po jej zamontowaniu wystarczy jedynie ustawić temperaturę, jaka ma panować w pomieszczeniu, a pompa automatycznie dostosuje parametry do naszych potrzeb. Montaż wersji powietrznych jest również bardzo prosty i urządzenie takie nie wymaga osobnego pomieszczenia przeznaczonego na kotłownie, w którym trzeba składować paliwo. Jest też bardzo bezpieczne, ponieważ nie zagraża wybuchem czy zaczadzeniem, a dodatkowo charakteryzuje się długą żywotnością.

Dla wielu inwestorów ważne jest, że pompy ciepła są ekologicznym źródłem energii, które nie generuje żadnych spalin i nie zanieczyszcza środowiska. Mają one też pozytywny wpływ na ocieplenie klimatu, dzięki redukcji emisji dwutlenku węgla.