Pralko – suszarka, czy dwa sprzęty osobno? Czym się kierować podczas zakupu?

kupno pralko suszarki do ubran

Jeśli przygotowujesz się właśnie do gruntownego remontu swojej łazienki bądź najzwyczajniej w świecie kupiłeś nowe mieszkanie i starasz się je urządzić, prędzej czy później przyjdzie Ci zastanowić się nad kwestią sprzętu elektrycznego. O ile z lodówką, piekarnikiem bądź mikrofalówką możesz nie mieć większych problemów (choć to też nie jest oczywiste), tak wybór pralki, suszarki bądź pralko – suszarki może przyprawić Cię o ból głowy. Co wybrać i czym się kierować?

Suszarka elektryczna – to ma sens

Jeśli nigdy nie zastanawiałeś się nad suszarką elektryczną, a swoje pranie suszyłeś w tradycyjny sposób, zatrzymaj się na moment i sprawdź czym tak naprawdę jest suszarka elektryczna oraz jakie płyną korzyści z jej użytkowania. Jeśli cenisz sobie miejsce w swoim mieszkaniu, a wieczny widok prania rozwieszonego na tradycyjnych suszarkach Cię mierzi, przejdź do następnego punktu.

Jeden sprzęt, mniej kłopotów

Pierwsze co powinieneś zrobić to zastanowić się dokładnie nad rozmieszczeniem wszystkich sprzętów w swoim domu. Ile masz miejsca oraz gdzie. To bardzo istotny aspekt, który praktycznie od razu pozwoli Ci wyeliminować pewne opcje.

Jeśli o miejsce martwić się nie musisz, bo Twój dom to pałac (bądź zwykłe mieszkanie – ale duże!) wtedy powinieneś się zastanowić czy interesuje Cię Pralko-suszarka czy dwa sprzęty osobno – co lepsze? Ano lepsze to, czego tak naprawdę oczekujesz od swojego nowego sprzętu. Mianowicie pralko – suszarka będzie posiadała wszystkie funkcje, jakie powinna posiadać zwykła pralka. Nieważne czy mówimy tutaj o sprzęcie wolnostojącym czy do zabudowy. Jeśli chodzi zaś o wbudowane funkcje suszenia, wtedy w zależności od modelu (lecz prawie na pewno) będą nieco okrojone.

Jeśli więc nie zależy Ci na rozbudowanych funkcjach suszenia mokrych ubrań, a bardziej cenisz sobie mniej sprzętów w swoim domu, powinieneś zainteresować się pralko – suszarką. Jednak co jeden sprzęt, to jeden sprzęt. Mniej awarii, mniej urządzeń do pielęgnowania, mniej problemów.

Suszarka elektryczna to dobry wybór o ile masz gdzie ją postawić?

Problem pojawia się w momencie, kiedy wolnym miejscem na sprzęty nie grzeszysz, a zawsze marzyłeś o suszarce elektrycznej. Jeśli cenisz sobie jakość każdego sprzętu i zależy Ci na rozbudowanych funkcjach, jakie oferuje zwykła suszarka elektryczna, czeka Cię nieco kombinacji. Wszystko jest jednak do zrobienia, kwestia leży jedynie w organizacji. Kupując pralkę oraz suszarkę w zestawie, najprawdopodobniej dostaniesz (bądź będziesz zmuszony dokupić) specjalną listwę łączącą oba sprzęty.

Jak to w praktyce wygląda? Bardzo prosto. Ustawiasz w miejscu docelowym pralkę, na pralce ustawiasz listwę, a na listwie suszarkę. Tworzysz więc małą wieżyczkę zbudowaną ze sprzętu elektrycznego. Wygodne? Bardzo, o ile oczywiście masz tyle dostępnej przestrzeni nad pralką – co również nie jest oczywiste.

Jeśli nie, wtedy szukasz dalej. Istotnym faktem jest to, że suszarka elektryczna nie musi być podłączona do odpływu. Cała woda z prania zbiera się w specjalnym pojemniku. Co za tym idzie? Suszarka nie musi stać w łazience. Możesz postawić ją gdzie Ci się żywnie podoba, o ile ma dostęp do gniazdka elektrycznego (czymś w końcu trzeba ją zasilać). Dobrym miejscem na schowanie suszarki będzie np. szafa w przedpokoju.

Co wybrać?

Na co więc postawić? Pralko-suszarka czy dwa sprzęty osobno – co lepsze? Ile pytań tyle odpowiedzi. Istotnym jest fakt czego oczekujesz od danego sprzętu oraz jak już wyżej ustaliliśmy, czy dysponujesz wolnym miejscem.

Jakiegokolwiek wyboru byś nie dokonał, pamiętaj jednak o tym, aby wybrać sprzęt sprawdzony, najlepiej poparty dobrymi opiniami innych użytkowników. Dobrze również byłoby sprawdzenie, w jakiej klasie energetycznej znajduje się wybrane przez Ciebie urządzenie. Im mniej prądu zużyjesz, tym więcej zostanie Ci pieniędzy w kieszeni. A na tym przecież w obecnych czasach wszystkim zależy.