Soczewki – czym się kierować przy ich wyborze?

wybor soczewek

Wiele osób kupując soczewki kieruje się zwłaszcza ich ceną. Chociaż w większości przypadków jest to słuszne kryterium to warto także zwrócić uwagę na kilka innych kwestii, na przykład dotyczących naszego stylu życia. O czym więc pamiętać, aby zakupić produkt, który spełni nasze oczekiwania? Podpowiadamy.

Soczewki jednorazowe lub wielokrotnego użytku

W sklepach mamy do czynienia z produktami, które różnią się optymalnym czasem użytkowania. Mogą to być więc soczewki stworzone tylko do jednorazowego użytku, a więc po całym dniu należy je wyrzucić. Popularną i ekonomiczną alternatywą są te, które można używać co najmniej kilkadziesiąt razy. Na opakowaniu znajdziemy informację na temat tego jaki jest optymalny czas ich stosowania. Mogą to być soczewki dwutygodniowe, miesięczne lub kwartalne. Oczywiście im dłuższy czas stosowania tym więcej uwagi należy poświęcać na ich regularne czyszczenie, polerowanie oraz stosowanie odpowiednich płynów. Muszą być też przechowywane w specjalnych pojemniczkach, które chronią je przed zanieczyszczeniami.

Osoby młode, a zwłaszcza te które prowadzą aktywny tryb życia z pewnością przywiązują wagę do prostoty użytkowania soczewek. Dobrym wyborem są dla nich zwłaszcza te jednodniowe. Nie trzeba w takim przypadku dbać o ich regularne czyszczenie oraz w przypadku ich zgubienia wystarczy po prostu sięgnąć po kolejną parę. W ten sposób przyzwyczajamy się do rutynowego ich użytkowania. Przed pójściem spać wyrzucany stare soczewki, a rano zakładamy już nowe.

Prowadząc stabilny tryb życia można pozwolić sobie na sięgnięcie po te z długim terminem stosowania. Niektóre, bardziej zaawansowane soczewki pozwalają nawet korzystać z nich w trybie ciągłym. Oznacza to, że przed pójściem spać można pozostawić je na oczach.

Cechy idealnej soczewki kontaktowej

Idealna soczewka powinna przede wszystkim w jak największym stopniu korygować nawet bardzo skomplikowane wady wzroku. Dlatego zanim wybierzemy konkretną markę należy sprawdzić dostępne w sklepie produkty, aby móc docenić komfort w trakcie codziennego stosowania. Kolejną, nie mniej ważną kwestią, jest łatwość w zdejmowaniu i zakładaniu. Istotne jest także to czy czujemy się w nich komfortowo. Niektóre modele soczewek są pokryte specjalną substancją, która podobna jest łez fizjologicznych. Jest to więc doskonały wybór dla osób cierpiących na suchość oczu. Niezwykle przydatne w droższych modelach soczewek są specjalne filtry, które chronią przed bezpośrednim promieniowaniem UV oraz tym odbitym, na przykład od śniegu.