Przemysłowe płaszcze termoizolacyjne – czym są i jakie mają zalety?

termoziolacyjny plaszcz

Coraz więcej firm inwestuje obecnie w płaszcze termoizolacyjne. Czym dokładnie są tego typu materiały? Jakie korzyści związane są z ich używaniem?

Co to jest płaszcz termoizolacyjny?

Płaszcze termoizolacyjne to specjalne rodzaje materiałów, które służą do izolowania cieplnego różnych elementów przemysłowych, takich jak rurociągi, urządzenia.

Naczelnym celem płaszczów termoizolacyjnych jest utrzymanie optymalnej temperatury w instalacjach i urządzeniach przemysłowych oraz zmniejszenie strat ciepła, co przekłada się na oszczędności energii i niższe koszty realizowanych procesów.

Dodatkowo płaszcze termoizolacyjne mogą spełniać też inne funkcje, między innymi mogą one poprawić poziom bezpieczeństwa pracowników, którzy nie są wtedy narażeni na powstawanie oparzeń. Także mogą one chronić znajdujące się pod nimi nawierzchnie przed uszkodzeniami na skutek kontaktu z czynnikami zewnętrznymi.

Materiały takie jak płaszcze termoizolacyjne mogą być wykonane z różnych materiałów, na przykład są to wełna mineralna, pianka poliuretanowa, tworzywa sztuczne. Najczęściej są one wielorazowe, dlatego można je zdejmować i zakładać, na przykład na czas konserwacji czy naprawy. Ponadto mogą być dostosowane do indywidualnych wymiarów rurociągów i urządzeń, by dzięki temu zapewnić maksymalną szczelność.

Jakie korzyści mają płaszcze termoizolacyjne dla przemysłu?

Płaszcze termoizolacyjne dla przemysłu posiadają wiele zalet, wśród których najważniejsze to:

  • Oszczędność energii – płaszcze termoizolacyjne umożliwiają znaczne zmniejszenie strat ciepła, co przekłada się na niższe zapotrzebowanie na energię, a także pozwala na zmniejszenie kosztów procesów przemysłowych.
  • Poprawa bezpieczeństwa – płaszcze te chronią przed oparzeniami i innymi obrażeniami ciała, które mogą wystąpić u pracowników w wyniku kontaktu z elementami o wysokiej temperaturze.
  • Poprawa wydajności i niezawodności – termoizolacyjne płaszcze przemysłowe pomagają utrzymać optymalną temperaturę rurociągów, maszyn i urządzeń wykorzystywanych w obiektach przemysłowych, co przyczynia się do poprawy ich wydajności pracy i niezawodności.
  • Ochrona środowiska – dodatkowo tego typu materiały przyczyniają się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych na skutek procesów przemysłowych, a przez to do ochrony środowiska.
  • Długa żywotność – płaszcze termoizolacyjne są trwałe i odporne na uszkodzenia, co pozwala na ich długie użytkowanie.
  • Proste w użytkowaniu – ponadto ich używanie oraz konserwacja są bardzo proste, ponieważ mogą być one zdejmowane, czyszczone.

Obecnie płaszcze termoizolacyjne na wymiar można zamówić bezpośrednio u producentów tego typu materiałów. Oferty dostępne są w internecie.