Rodzaje izolacji przemysłowych i ich charakterystyka

przemysl

Izolacje przemysłowe, które wykonuje się w instalacjach i urządzeniach, służą głównie temu, by ograniczyć problematyczne straty ciepła. Ich zastosowanie jest również podyktowane potrzebą zachowania dźwiękoszczelności. Stosowanie izolacji wynika też z konieczności oszczędzania. Jakie dokładnie izolacje się dziś stosuje i jakich materiałów używa się właśnie w tym celu?

Izolacje przemysłowe ciepłochronne

Izolacja ciepłochronna, jak sama nazwa wskazuje, ma na celu zatrzymanie ciepła wewnątrz instalacji. Jej zadaniem jest obniżenie wszelkich możliwych strat energetycznych oraz podniesienie poziomu bezpieczeństwa w kontekście codziennego użytkowania instalacji w zakładzie. Dobrze zabezpieczona i wykonana przez specjalistów, na przykład z firmy IzoSerwis, pomoże usprawnić działanie wszystkich procesów. Izolacja ciepłochronna sprawdzi się w przypadku takich elementów jak rurociągi, zbiorniki, urządzenia technologiczne czy elementy armatury. Wykonuje się ją z materiałów typu mata, otulina, płyty z wełny mineralnej.

Izolacje przemysłowe zimnochronne

Kolejną propozycją są instalacje zimnochronne. Pozwalają one zredukować koszty energii, które należałoby ponieść, by utrzymać optymalną niską temperaturę w instalacji. Dzięki instalacjom przemysłowym zimnochronnym można również chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi rury, komory chłodnicze, instalacje sanitarne i wentylacyjne itd. Izolatory są dobierane do potrzeb instalacji i specyfiki procesów, jakie w niej zachodzą.
W tym celu wykorzystuje się na przykład poliuretan, szkło piankowe oraz kauczuk syntetyczny.

Izolacje przemysłowe akustyczne

Przemysłowe izolacje akustyczne odpowiadają między innymi za zapewnienie optymalnych warunków pracy na terenie zakładu. W ten sposób można znacząco zredukować hałas i podnieść komfort pracy wszystkich zatrudnionych w danym obiekcie osób.

W ramach instalacji przemysłowych akustycznych wykonuje się między innymi:

  • obudowy akustyczne,
  • izolacje akustyczne urządzeń,
  • izolacje akustyczne rurociągów i armatury,
  • izolacje akustyczne kanałów wentylacyjnych,
  • tłumiki wlotu i wylotu.

O skuteczności izolacji akustycznej decydują dokładne pomiary, odpowiednio opracowany projekt, właściwie dobrane materiały i fachowy montaż.