Rolety w kuchni – dlaczego warto je zamontować?

kuchnia rolety

Osłony okienne to elementy wyposażenia domu czy mieszkania, które wybierane są jako ostatnie. Jednocześnie stanowią bardzo ważny punkt całej aranżacji – mogą być jej dopełnieniem lub głównym elementem przyciągającym wzrok. Jaki model wybrać do kuchni? Na jakie cechy zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Rolety w kuchni – czy to dobry pomysł?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – oczywiście. Podczas wyboru idealnych osłon okiennych, należy zwrócić jednak uwagę na specyficzny, momentami wręcz tropikalny klimat panujący w kuchni. Przestrzeń kuchenna narażona jest na wysokie temperatury, wilgoć i zachlapania. Co więcej, jeśli okna w tego typu pomieszczeniach znajdują się po zachodniej stronie, przygotowywanie obiadu może być utrudnione przez wysoką temperaturę czy oślepiające światło. Nie warto więc rezygnować z montażu rolet, a i okna mają tutaj bardzo ważną funkcję – zapewniają cyrkulację powietrza, a tym samym, szybko rozwiązują problem nieprzyjemnych zapachów (np. smażenia) i zapobiegają powstawaniu grzybów, i pleśni.

A może w kuchni lepiej sprawdzą się firany czy zasłony? Wszystko zależy od materiałów, z których są one wykonane. Najważniejszymi aspektami są ograniczona zdolność pochłaniania zapachów i łatwość czyszczenia. Pod tym względem stanowczo lepiej sprawdzają się rolety – zarówno, jeśli chodzi o utrzymanie ich w czystości, jak i montaż czy obsługę. Na rynku znajdziesz bardzo dużo modeli, różniących się między sobą tkaniną, designem czy sposobem sterowania.

Jak dobrać rolety do kuchni?

Rolety kuchenne powinny być jednocześnie praktyczne, jak i estetyczne. Kuchnia to miejsce, w którym często spędzamy bardzo dużo czasu (szczególnie jeśli jest ona połączona z jadalnią czy salonem). Warto zatem postawić na jasne, kolorowe tkaniny, które wprowadzą do wnętrza przytulną atmosferę, zamiast surowego klimatu.

Na co zwrócić uwagę, wybierając rolety do kuchni?

Materiał rolety

Chyba w żadnym pomieszczeniu nie pojawia się tyle brudu, co właśnie w kuchni. I choć drewniane czy welurowe osłony okienne kuszą swoim wyjątkowym wyglądem, najlepszym wyborem do tego pomieszczenia będą modele z gładką tkaniną poliestrową. Dlaczego? To proste – najłatwiej poradzą sobie z usuwaniem tłuszczu, kurzu czy odprysków, które osiadają nie tylko na ścianach czy meblach, lecz także na roletach. Wystarczy wilgotna szmatka, ale niektóre modele można również prać (np. rolety rzymskie).

Sposób sterowania roletą

Okna w kuchni zazwyczaj znajdują się nad zlewem, a ich częste otwieranie jest kluczowe, jeśli chcemy uniknąć rozwijania się pleśni czy pozbyć się nieprzyjemnych zapachów podczas gotowania. Osłony okienne powinny być więc łatwe w obsłudze i przylegać do ramy, także podczas otwierania czy uchylania skrzydła. Dlatego warto wybierać modele wyposażone w prowadnice lub żyłkowy system stabilizacji.

Sposób montażu rolety

Montaż rolet kuchennych zależy od wielu czynników – zarówno od Twoich preferencji, jak i możliwości architektonicznych pomieszczenia. Jeżeli nie możesz wykonywać wierceń w ścianie czy stolarce okiennej, wybierz modele bezinwazyjne – materiałowe lub plisy. Jeśli jednak możesz pozwolić sobie na większą ingerencję, warto zwrócić uwagę na rolety rzymskie.

Rolety a wystrój kuchni – czy ma to znaczenie?

Zaraz po montażu czy sposobie sterowania bardzo ważnym aspektem jest estetyka. Kuchnia jest specyficznym miejscem, w którym spędzamy dużo czasu, przygotowując posiłki czy pijąc poranną kawę. Przestrzeń powinna być dopasowana do nas pod względem praktycznym i wizualnym. Oczywiście nie unikniemy kompromisów – to jasne, że modele bez kasety wyglądają lepiej, ale jednak możliwość schowania nieużywanego materiału do skrzynki, znacznie przedłuża jego żywotność.

Jeśli chodzi o kolorystykę i fason, rolety okienne powinny być dopasowywane do stylu, w jakim utrzymane jest wnętrze. Kuchnia rustykalna najlepiej sprawdzi się w towarzystwie rolet drewnianych, ale one nie są polecane do wilgotnych pomieszczeń. Warto rozważyć modele drewnopodobne FAUX WOOD lub aluminiowe, odporne na działanie wilgoci.

Najczęściej wybieranymi modelami do kuchni są tradycyjne rolety materiałowe, rolety rzymskie oraz plisowane. Nic dziwnego – łatwo się nimi steruje i łatwo się je czyści. To, na jaki model się zdecydujemy, zależy od naszego poczucie estetyki. Rzymianki będą zachwycać niespotykanym nigdzie indziej sposobem składania tkaniny w estetyczne falbany, a plisy sprawdzą się podczas kuchennych rewolucji dzięki geometrycznemu designowi i łatwemu sterowaniu (szczególnie modele montowane w świetle szyby).

Rolety w kuchni to element niezbędny, jeśli zależy nam na prywatności i komforcie cieplnym. Jeśli kuchenne wnętrze narażone jest na nagrzewanie się, warto postawić na modele odbijające promienie słoneczne, aby uniknąć gotowania w upale.

Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo.pl, marki produkującej wysokiej jakości rolety i inne osłony okienne.