Siatki tkane ze stali nierdzewnej – rodzaje i zastosowanie

siatki tkane

Drut pozwala na wykonanie różnych typów siatek o bardzo szerokim zastosowaniu. Wśród dostępnych produktów znajduje się siatka tkana. Czym jest? Jaki rodzaje siatki tkanej oferowane są przez producentów. Do czego jest ona używana?

Czym jest siatka tkana?

Metalowa siatka tkana jest produktem, który powstaje najczęściej ze stali nierdzewnej. Dzięki wielu różnym wariantom można dopasować je indywidualnie do przeznaczenia oraz do warunków jej użytkowania.

Tym, co charakteryzuje siatki tkane – https://www.sitometal.pl/oferta/sita-tkane jest ich tkana struktura. Charakteryzuje się ona dzięki temu podobieństwem do tkaniny, ponieważ druty są przeplatane, aby dać efekt tkania.

W zależności od zastosowanego drutu, w tym jego grubości, a także od sposobu jego ułożenia siatka tkana może mieć oczka o różnej wielkości oraz kształcie. Najczęściej spotykane są siatki tkane o oczkach kwadratowych.

Siatki tkane – główne parametry

Siatkę tkaną wykonaną z drutu metalowego można opisać pod kątem kilku parametrów, które warto wziąć pod uwagę przy zakupie tego typu materiału:

  • Wielkość oczka – wpływa na zastosowanie siatki, na przykład pod kątem filtracji,
  • Grubość drutu – siatka o grubszym drucie będzie zapewniała większą sztywność, natomiast ten cieńszy charakteryzuje się z kolei większą elastycznością,
  • Mesh, czyli sito – odnosi się do gęstości sita, czyli to liczby oczek siatki na jeden cal bieżący w sicie,
  • Gatunek stali – wpływa na właściwości sita tkanego.

Gdzie najczęściej stosuje się siatki tkane?

Siatki tkane wykonane ze stali nierdzewnej charakteryzują się wieloma zaletami, co przekłada się również na ich szerokie zastosowanie.

Najczęściej siatki tkane używane są w celach filtracyjnych. Mogą one zostać umieszczone w instalacjach przewodzących różne rodzaje mediów, na przykład wodę czy ścieki, aby gromadzić większe zanieczyszczenia. Znajdują one także zastosowanie w branży budowlanej, przy przetwarzaniu olejów, chemikaliów, kopalin czy produktów żywnościowych.

Ze względu na materiał zastosowany do produkcji siatki wyróżnia się ona wysoką odpornością na czynniki zewnętrzne. Wykorzystanie stali nierdzewnej powoduje, że siatka nie koroduje, a także nie jest podatna na inne czynnik, na przykład na kwasy, metale alkaliczne. Może pracować w niskich i w wysokich temperaturach.

Gdzie kupić siatki tkane?

Siatki tkane w wielu wariantach oferowane są obecnie przez różnych producentów i można zakupić je także bezpośrednio na ich stronach internetowych. Siatki oferowane są na wymiar, dlatego można zamówić odpowiednią ilość materiału dopasowaną do konkretnego przeznaczenia.