Tokenizacja – czy każdy może tworzyć i emitować tokeny i jak się ma do tego platforma tokenizacyjna?

platforma tokenizacyjna

Technologia tokenizacji jeszcze jakiś czas temu była kojarzona jedynie z kryptowalutami. Obecnie jest ona wykorzystywana w wielu branżach, m.in. nieruchomości, handlu aktywami w sieci, szlachetnych kruszców czy nawet dzieł sztuki. Nie da się zatem ukryć, że tokenizacja zagościła na stałe jako jedno z rozwiązań usprawniających funkcjonowanie w nowej, cyfrowej rzeczywistości. Jaką rolę odgrywa w tym wszystkim platforma tokenizacyjna? Okazuje się, że kluczową. Bez niej w zasadzie niemożliwe byłoby wykorzystanie potencjału tokenizacji.

Tokenizacja – co to takiego?

Czym tak właściwie jest tokenizacja? Jest to proces przenoszenia różnych wartości do wirtualnej rzeczywistości przy pomocy technologii blockchainu, czyli łańcucha bloków. Początkowo blockchain wykorzystywano przy tworzeniu kryptowaluty Bitcoin, przez co to właśnie z kryptowalutami jest kojarzony najczęściej.

kto moze tworzyc tokeny

Jednak w ciągu ostatniej dekady tokenizacja stała się powszechnie stosowana nie tylko przy kryptowalutach. Jako przykład można podać aktywa giełdowe – dzięki tokenizacji zyskujemy cyfrowe odpowiedniki papierowych dokumentów potwierdzających posiadanie aktywów czy obligacji, a to znacznie usprawnia wszelkie związane z nimi procesy. Do emitowania oraz przechowywania tokenów służy odpowiednio skonfigurowana platforma tokenizacyjna. Pozwala ona także na zarządzanie całym systemem tokenów.

Dla kogo platforma tokenizacyjna?

Tokeny mogą być właściwie emitowane i przechowywane przez każdego z uwagi na ich nieograniczony charakter. Najczęściej jednak tokeny emituje się w biznesie – np. jako cyfrowe zabezpieczenie projektów lub też certyfikat własności unikalnego przedmiotu. Dlatego właśnie tokeny wykorzystuje się m.in. na rynku dzieł sztuki czy kruszców szlachetnych (wykorzystuje się tutaj tzw. unikatowe tokeny niezamienne, prezentujące wartość konkretnych przedmiotów), a także w branży nieruchomości.

Technologia tokenizacji może być także źródłem pozyskania funduszy przez dane przedsiębiorstwo – tokeny przechowywane na platformie tokenizacyjnej można wymieniać na produkty czy też usługi. Tokeny mogą również stanowić rodzaj programu partnerskiego, który proponuje firma w ofercie swoich usług.

Podsumowując, korzystanie z technologii tokenizacji może przynieść wiele korzyści. Główną zaletą emisji tokenów jest bezpieczeństwo oraz usprawnienie i automatyzacja procesów związanych z biznesem. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w procesach związanych np. z obrotem aktywów w sieci.

Warto zatem zaznajomić się z rynkiem technologii tokenizacji oraz wdrożyć odpowiednie działania, takie jak inwestycja na dobrze skonfigurowanej platformie tokenizacyjnej, aby móc swobodnie korzystać z emisji i przechowywania tokenów. Dzięki temu nie tylko usprawni się wiele procesów biznesowych w firmie, ale także dostosuje do stale zmieniającego się cyfrowego świata. Wydaje się, że dzisiaj nie ma już odwrotu od takich rozwiązań, jak tokenizacja, i szerzej – blockchain. Jednocześnie dobrze wykorzystując ich potencjał, możemy czerpać z tych rozwiązań wiele korzyści.

Partnerem materiału jest Norion.