Tomografia komputerowa zębów – kiedy jest potrzebna?

tomografia komputerowa zebow

Tomografia komputerowa zębów to badanie, które zdecydowanie jest bardzo potrzebne, jeśli chodzi o leczenie ortodontyczne oraz stomatologiczne. Kiedy będzie trzeba wykonać takie zdjęcie? Fachowcy odpowiadają.

Tomografia komputerowa zębów – do czego służy?

Tomografia komputerowa zębów w Krakowie służy przede wszystkim do tego, aby prześwietlić szczękę pacjenta. Dzięki temu widz się stan jego uzębienia, zatoki, korzenie zębów oraz jakiekolwiek ślady zapalenia, które należy niezwłocznie leczyć.

Protezy zębowe w Krakowie skłaniają do tego, aby wykonać taką fotografię. Jest ona przetwarzana przez specjalne programy, co umożliwia lekarzowi przybliżanie, oddalanie, a nawet mierzenie zębów oraz ich kanałów z dokładnością co do milimetra.

Decydując się na protezę, taka tomografia pomoże przede wszystkim zyskać obraz przeciwwskazań, które mogą się pojawić w czasie leczenia. Mogą to być na przykład uszkodzone zęby lub takie, w których zostało niewłaściwie przeprowadzone leczenie kanałowe.

Tomografia komputerowa zębów – czym boli?

Tomografia komputerowa zębów zdecydowanie jest badaniem nieinwazyjnym. Oznacza to, że nie boli oraz nie powoduje jakichkolwiek skutków ubocznych. Tomograf wykorzystuje do tego wiązkę promieniowania, która jest dobrana tak, aby nie powodować zmian w tkankach.

Zdecydowanie każdorazowe prześwietlenie człowieka sprawia, że otrzymuje on pewną dawkę promieniowania, jednak jeśli ich ilość nie jest częsta, wtedy można bez problemów je wykonać. Jest to również konieczne do tego, aby móc założyć aparat ortodontyczny.

Tomografię zębów wykonuje się w specjalnych pracowniach. Mogą być one zlokalizowane bezpośrednio w gabinetach stomatologicznych lub w ośrodkach, które zajmują się prześwietleniami. Wszystko zależy od konkretnej placówki.

Tomografia komputerowa zębów to prześwietlenie, które jest potrzebne do tego, aby można było dobrać pacjentowi protezę lub założyć aparat ortodontyczny.