Tuleje mosiężne – produkcja, podział i zastosowanie

mosiezna tuleja

Mosiądz to stop miedzi i cynku, który – ze względu na swoje właściwości – stanowi jeden z najczęściej wykorzystywanych stopów metali. Wśród jego zalet wyróżnić można przede wszystkim wyjątkowo wysoką twardość, ale jednocześnie możliwość swobodnej obróbki. Ponadto, w kontakcie ze stalowymi elementami maszyn, mosiądz nie wiąże się ze stalą, co czyni go idealnym materiałem do produkcji tulei. W artykule opisujemy ich najpopularniejsze rodzaje!

Czym są tuleje mosiężne?

Cechą charakterystyczną tulei mosiężnych jest bardzo wytrzymała powierzchnia, która w dużym stopniu sprzyja współpracy z tłokiem. Ponadto są one odporne na korozję i niesprzyjające warunki atmosferyczne, co wpływa na wydłużenie ich żywotności. Stanowią więc bardzo ważny element w większości maszyn rolniczych, w których znajdują wiele zastosowań. Wykorzystywane są nie tylko w ciągnikach czy traktorach, lecz także odgrywają istotną rolę w konstrukcjach koparek, ładowarek i innych urządzeń przemysłu ciężkiego. Ważne jest, aby ich kształt i parametry techniczne były w pełni kompatybilne z innymi elementami silnika lub układu zawieszenia, dlatego ich odpowiedni dobór odgrywa niezwykle istotną rolę.

Istnieje wiele rodzajów tulejek, a ich parametry techniczne zdeterminowane są m.in. ich zastosowaniem, z tego względu wyróżnić można:

  • tuleje przeznaczone do główki korbowodu,
  • tuleje zwrotnicy,
  • tuleje wału napędowego,
  • tuleje koła,
  • tuleje sworznia osi.

Ponadto jednym z najpopularniejszych rodzajów tulei są tzw. tuleje ślizgowe, które wykazują odporność na obciążenia statyczne i dynamiczne oraz nie wymagają konserwacji – a często nawet smarowania.

Zastosowanie tulei mosiężnych

Ze względu na swoje właściwości, tuleje mosiężne znajdują szerokie zastosowanie w maszynach rolniczych i przemysłowych. W nich najczęściej wykorzystywane są w układach zawieszenia oraz w silnikach. Co więcej – tuleje ślizgowe to element, który może być stosowany tam, gdzie do niedawna konieczne było łożyskowanie, czyli m.in. w mechanizmach o niewielkich średnicach osi i wałów.

Należy pamiętać, że na funkcjonalność tulei w dużej mierze wpływa sposób produkcji oraz jakość użytego stopu miedzi. Warto więc inwestować w produkty pochodzące z zaufanych źródeł – jednym z nich jest sklep z elektronarzędziami Rolmasz w Żarach.

Poza przemysłem rolniczym, tuleje mosiężne często wykorzystywane są w branży motoryzacyjnej, m.in. w samochodowej pompie wody, w wale napędowym, a nawet w konstrukcjach niektórych silników elektrycznych. Ich właściwości antykorozyjne sprawiają, że często stosuje się je także w urządzeniach pracujących w środowisku wodnym.