Ubezpieczenia, które powinien wykupić każdy kierowca

0
ubezpieczenie

W obecnym stanie prawnym każdy kierowca ma obowiązek zakupu ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Zakres ochrony OC jest jednak stosunkowo wąski i w bardzo niewielkim stopniu zabezpiecza ono samego kierowcę. Aby każdy mógł cieszyć się pełnią bezpieczeństwa na drodze, warto dodatkowo wykupić ubezpieczenie AC, assistance, ubezpieczenie NNW oraz zieloną kartę. Omawiamy wszystkie powyższe produkty.

AC samochodowe – jedno z najważniejszych ubezpieczeń!

Wprawdzie autocasco jest dość drogie i nie jest obowiązkowe, ale mimo wszystko polecamy jego zakup. To właśnie ono zabezpiecza wartość samochodu i pokrywa koszty jego naprawy nawet wówczas, gdy to właściciel pojazdu spowoduje zdarzenie komunikacyjne. Z uwagi na potencjalną wysokość kosztów remontu, ubezpieczenie AC wydaje się bardzo korzystną opcją.

Co więcej, autocasco zapewnia wypłatę odszkodowania z tytułu kradzieży pojazdu. AC na samochód przewiduje także ochronę na wypadek zniszczenia auta w wyniku aktu wandalizmu, jak i wskutek zdarzeń atmosferycznych (powódź, pożar, grad, itp.). Wszystko to sprawia, że autocasco realnie poprawia komfort codziennej eksploatacji samochodu.

Assistance – na pomoc w razie awarii

Celem polisy assistance jest szeroko pojęta ochrona w razie losowych zdarzeń drogowych. Wprawdzie wybrane ubezpieczenie AC pojazdów może zakładać np. opcję holowania pojazdu po wypadku, jednak nie jest to standard. Wykupując assistance mamy pewność, że będzie nam przysługiwało holowanie czy to w razie kolizji drogowej, czy po nieoczekiwanej awarii pojazdu.

Ponadto, assistance gwarantuje kierowcy szereg innych benefitów, takich jak sfinansowanie samochodu zastępczego, transportu pasażerów oraz noclegu. W ramach polisy możliwe jest także wykonanie podstawowych napraw auta w miejscu jego awarii, a nawet zorganizowanie wymiany koła, dowozu paliwa, czy naładowania akumulatora. Dzięki assistance bez wątpienia każda podróż staje się spokojniejsza.

Ubezpieczenie NNW – dla zdrowia kierowcy

Niestety ani OC, ani ubezpieczenie AC nie chroni zdrowia kierowcy powodującego wypadek drogowy. Aby zawsze otrzymać najwyżej jakości opiekę zdrowotną, polecamy rozważyć zakup ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków dla kierowców.

Polisa NNW przewiduje wypłatę odszkodowania w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego zdarzeniem komunikacyjnym. Wypłata może również dotyczyć pobytu w szpitalu, konieczności zakupu sprzętu ortopedycznego, czy rehabilitacji. Wysokie odszkodowanie będzie też przyznane wówczas, gdy kierowca stanie się osobą niepełnosprawną. Z całą pewnością ubezpieczenie NNW jest produktem godnym uwagi.

Zielona karta – dla bezpiecznego wyjazdu za granicę

Planując podróże zagraniczne powinniśmy wykupić tzw. zieloną kartę. Zielona karta jest dokumentem poświadczającym ważność OC kierowcy. Wprawdzie w wielu krajach nalężących do Unii Europejskiej (i nie tylko) dokument ten nie jest wymagany, jednak przed wyruszeniem w drogę musimy ten fakt potwierdzić.

Zieloną kartę należy natomiast zabrać podczas wyprawy do Rosji, Czarnogóry, Albanii, Bośni i Hercegowiny, czy też na Białoruś i Ukrainę. W przypadku jej braku moglibyśmy mieć duże kłopoty na miejscu, warto więc pamiętać o jej wyrobieniu. Wiąże się to najczęściej z kosztem rzędu kilkunastu złotych.

Nie tylko OC!

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej nie powinno być jedyną polisą posiadaną przez kierowcę. Ważne jest także ubezpieczenie AC, assistance, czy NNW. Bez wątpienia słuszne będzie również nabycie zielonej karty, która potwierdza ważność ubezpieczenia OC w krajach obcych. Dopiero z takim pakietem ubezpieczeń zyskujemy całkowity komfort podczas wszelkich podróży.