Utylizacja opon – jak wygląda w praktyce?

zuzyte opony

W dzisiejszych czasach opony są powszechnie wykorzystywane we wszelkiego rodzaju pojazdach od samochodów osobowych, po ciężarowe, ciągniki rolnicze i nawet małe wózki widłowe, czy też wózki ręczne. Z racji na to, że są one z gumy po pewnym czasie są już do wyrzucenia, lecz nie można ich po prostu zostawić w dowolnym miejscu. Gdzie można oddać swoje stare opony i jak w praktyce wygląda utylizacja opon?

Kto zajmuje się utylizacją opon?

Guma to materiał, którego utylizacja jest dość trudna. Jej palenie powoduje przedostanie się do atmosfery wielu niebezpiecznych związków, które mogą być nawet rakotwórcze. Z tego powodu utylizacja opon to działalność, którą mogą się trudnić tylko profesjonalnie wyposażone firmy posiadające odpowiedni do tego sprzęt oraz zezwolenia.

Gdy posiadamy nieużywane już opony, które do niczego się nie nadają to najlepszym sposobem będzie oddanie ich do firmy, która zajmuje się utylizacją. Takową znajdziemy bez większych problemów z pomocą internetu. Bardzo ważne jest jednak, by sprawdzić czy firma legalnie utylizuje opony. W innym wypadku ryzykujemy tym, że oddane przez nas opony zostaną po prostu spalone.

Jak w praktyce wygląda utylizacja opon?

Wiele osób doskonale wie, że opony nie mogą być po prostu wyrzucone i należy je odpowiednio zutylizować. To, jak w praktyce wygląda utylizacja opon nie jest jednak wiedzą powszechną. Przede wszystkim warto dowiedzieć się czemu recykling opon jest konieczny. Jest to wymóg państwowy, który został wprowadzony ustawowo w 2002 roku. Od wtedy każda opona musi być odpowiednio utylizowana.

Przede wszystkim opony muszą być wpierw zebrane. Gdy to się stanie opony trafiają na plac i są dzielone wedle typu pojazdu, z którego pochodzą. Opony dzieli się na osobowe, ciężarowe oraz wielkogabarytowe. Następnie strzępi się je i rozdziela wedle poziomu zabrudzenia. Z opon tworzy się na przykład granulat i odzyskuje drut, a brudne są paliwem alternatywnym w cementowniach. Z granulatu z kolei następnie tworzy się wycieraczki, czy też dywaniki.