Wentylacja mechaniczna – czym się kierować przy jej wyborze?

pexels rachel claire 4992487

Wentylacja mechaniczna w istotny sposób poprawia jakość powietrza w pomieszczeniach oraz zwiększa komfort przebywających tam osób. Zmniejsza także zawilgocenie oraz niweluje ryzyko powstawania pleśni i grzybów. Na co należy zwrócić uwagę przy jej zakupie? Podpowiadamy.

Czym charakteryzuje się wentylacja mechaniczna?

Wentylacja mechaniczna w Zielonej Górze charakteryzuje się przede wszystkim wysoką wydajnością, zwłaszcza w porównaniu do tradycyjnych, grawitacyjnych metod wymiany powietrza. Za sprawne działanie całego systemu odpowiadają odpowiednio skalibrowane urządzenia elektryczne. Zapewniają one za optymalne wtłaczanie powietrza, niezależnie od warunków panujących na zewnątrz.

Wentylacja mechaniczna – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Praktycznie każdy model wentylacji mechanicznej wyposażony jest w kompletne filtry, które mają za zadanie zatrzymywać szkodliwe substancje przed dostaniem się do wnętrza pomieszczeń. Wybierając odpowiednie urządzenie, należy zawsze zwrócić uwagę na ich jakość. Natomiast jeśli mieszkamy w środowisku w którym występuje duże zanieczyszczenie powietrza, to należy upewnić się także, że umieszczono tam co najmniej kilka filtrów wyłapujących zarówno małe, jak i większe cząstki zanieczyszczeń.

Nowoczesne systemy wentylacji mechanicznej wyposażone są w tak zwaną rekuperację. To rozwiązanie pozwala na efektywny odzysk ciepła i jest przy tym bardzo energooszczędne. Wdrożenie rekuperatora pozwala na oszczędność wydatków związanych z ogrzewaniem, zwłaszcza w miesiącach jesienno-zimowych. Jest to tanie urządzenie, którego instalacja nie jest wcale kosztowna. Wpasowuje się zarówno do starych, jak i nowych systemów wentylacyjnych.

Coraz większą popularnością cieszą się gruntowe wymienniki ciepła. Wdrożenie takiego rozwiązania w nowoczesnym systemie wentylacji pozwala efektywnie regulować klimat w pomieszczeniach. Zimą ogrzewa powietrze, natomiast latem może je do pewnego stopnia schłodzić. Jest to dość kosztowna inwestycja, ale bardzo opłacalna, zwłaszcza w dłuższej perspektywie czasu.