Wyważanie opon – jak wpływa na komfort jazdy samochodem?

wulkanizacja

Od odpowiedniego wyważenia opon zależy w dużym stopniu komfort płynący z jazdy. Proces ten wpływa również na poziom zużycia kół. Zobacz, co warto jeszcze wiedzieć na ten temat.

Wyważanie opon – na czym polega i dlaczego jest takie ważne?

Wyważanie opon to proces niezbędny do tego, aby odczuwać komfort podczas poruszania się autem. Wszelkie zmiany w rozkładzie masy koła oddziałują siłą odśrodkową, co przekłada się na drgania kierownicy lub te odczuwane pod stopami. Nowoczesne stacje diagnostyczne posługują się specjalnie przygotowanymi w tym celu aplikacjami, za pomocą których można precyzyjnie zmierzyć odejście od normy. Dokładność jest tak duża, że pomiar obejmuje odchylenia w gramach. Na ekranach diagnostycznych oznaczone kolorem czerwonym oznaczony jest zakres możliwie odczuwalnych drgań. Mają one nie tylko niekorzystny wpływ na kierowcę i pasażerów, ale mogą także zniszczyć podwozie pojazdu. Kluczem do wyważenia jest prawidłowe określenie środka obrotu. Generalnie promienie opony powinny być tej samej długości. Brak zachowania tych zasad skutkuje odejściem od normy, a więc brakiem wyważenia.

Co może zrobić dla Ciebie nowoczesna stacja kontroli pojazdów?

Stacja kontroli pojazdów dysponuje fachową ekipą, która przy użyciu profesjonalnego sprzętu dokona diagnostyki Twojego auta, także pod kątem wyważenia opon. Wsparciem są tu nowoczesne sprzęty elektroniczne, wyjątkowe czułe i precyzyjne. Oprogramowanie jest w stanie w ciągu zaledwie kilku minut określić problem i wskazać na monitorze, w którym dokładnie punkcie opony następuje odchylenie od normy. Z pewnością każdy kierowca, zarówno ten zawodowo związany z transportem, jak też użytkujący auto do celów prywatnych, doceni korzyści płynące z okresowej diagnostyki swojego pojazdu. Możliwości, jakie daje dziś technologia, umożliwiają szybkie usunięcie wielu niedogodności, przyczyniając się do mniejszego zużycia komponentów pojazdu, ale też większego komfortu z jazdy.