Z czego wynika popularność oleju słonecznikowego?

olej slonecznikowy

Olej słonecznikowy to produkt, który cieszy się niesłabnącą popularnością w Polsce. Uniwersalne zastosowanie sprawia, że wykorzystywany jest m.in. do przygotowywania potraw zarówno w domach prywatnych, jak i w wielu restauracjach, a także w kosmetyce. W artykule piszemy o charakterystyce i możliwych sposobach użycia oleju słonecznikowego, wyjaśniamy też, jakie właściwości ma olej rafinowany.

Charakterystyka oleju słonecznikowego

Olej słonecznikowy, jak wskazuje nazwa, produkowany jest z nasion słonecznika. Zawiera w sobie kwasy tłuszczowe nienasycone i jednonienasycone, a także kwasy: palmitynowy, oleinowy czy linolowy. Produkt ten stanowi dobre źródło witaminy E (zwanej witaminą młodości), fitosteroli, aminokwasów oraz kwasów omega-3 i omega-6, z przewagą tych drugich. Olej słonecznikowy dostępny jest na rynku w wersji tłoczonej na zimno oraz rafinowanej. Przy czym, na sklepowych półkach o wiele częściej znajdziemy rafinowany olej słonecznikowy.

Zastosowanie

Olej słonecznikowy wykorzystywany jest przede wszystkim w branży spożywczej (jako składnik do wyrobu różnych produktów spożywczych) oraz w codziennej diecie. Jeśli chodzi o przygotowywanie posiłków, do dań na zimno zalecany jest olej tłoczony na zimno. Do smażenia, pieczenia i innego typu obróbki termicznej należy z kolei stosować olej rafinowany. Oprócz tego, olej z nasion słonecznika doskonale sprawdza się także w kosmetyce oraz profilaktyce zdrowia. Nadaje się do metody pielęgnacji włosów, czyli olejowania i do płukania ust (tzw. ssanie oleju), niektórzy stosują go też jako środek nawilżający skórę.

Czy rafinowany olej słonecznikowy jest zdrowy?

Wbrew powszechnym opiniom, olej rafinowany ma wiele zalet. Warto wiedzieć, że taki produkt jest pozbawiony wielu niekorzystnych substancji, w tym metali ciężkich. Dzięki temu można go bezpiecznie używać do smażenia potraw. Poza tym, nie zmienia smaku i zapachu dań i pozwala na dłuższe przechowywanie. Sprzedażą tego oleju zajmuje się firma ERJOX – producent rafinowanego oleju spożywczego. W ofercie znajduje się także frytura i olej rzepakowy.