Zalety i wady karmienia świń na sucho

karmienie zwierzat

Jakie są zalety i wady karmienia trzody chlewnej na sucho a jakie korzyści przynosi żywienie na mokro? Obie metody są chętnie stosowane przez hodowców. Choć w Europie coraz częściej spotykamy żywienie świń na mokro, ten trend dość powoli dociera do Polski. W dzisiejszym artykule postaramy się spróbować wyjaśnić, dlaczego tak jest.

Żywienie świń na sucho i na mokro – różnice

W procesie karmienia świń na sucho wykorzystywana jest zwykła, sucha mieszanka paszy. Jest łatwa w transporcie i dawkowaniu. Podawanie pokarmu na sucho można dość łatwo zmechanizować, a cały proces nie wymaga zbyt wysokich nakładów inwestycyjnych. W procesie tworzenia mokrej karmy wykorzystywane są natomiast różne odpady branży spożywczej i rolniczej. Należą do nich takie produkty jak pulpa ziemniaczana, serwatka, wywary gorzelnicze, a nawet nieświeże pieczywo i makuch rzepakowy. Dzięki temu mokra karma dla świń nie jest zbyt droga, a zawiera wiele cennych składników spożywczych.

karmienie swin

Świnie zdecydowanie chętniej pobierają mokrą karmę. Wbrew pozorom trzoda posiada swoje preferencje, jeśli chodzi o smak, konsystencję, a nawet kolor karmy. W przypadku mokrej karmy znacznie łatwiej jest więc dodać do niej składniki odżywcze, które normalnie niechętnie są pobierane przez świnie. W \przypadku karmienia świń suchą karmą można natomiast wykorzystać śrutowanie lub gniecenie mieszanki, aby świnie pobierały wszystkie niezbędne składniki.

Ze względu na mniejsze rozdrobnienie paszy, podczas karmienia trzody suchą karmą powinniśmy odnotowywać większy dobowy przyrost masy prosiąt.

Sucha karma – tanio, ale z problemami

Być może polscy hodowcy trzody chlewnej tak chętnie wybierają karmienie świń na sucho, ponieważ to nieco tańszy sposób. Sucha mieszanka jest też łatwa w transporcie i dawkowaniu – nadaje się także do zmechanizowanych karmników. Niestety, ten rodzaj karmy może jednak powodować powstawanie pyłu. Powoduje to nie tylko stracenie części karmy, ale także niekorzystny wpływ na same świnie. Pylenie powoduje bowiem silne podrażnienia błon śluzowych. To prosta droga do infekcji. Przez ten fakt świnie mogą także mniej chętnie pobierać pokarm, przez co dzienny przyrost masy będzie mniejszy.

W przypadku wykorzystywania suchej karmy problemem może być również rozwarstwianie się mieszanki. Niektóre składniki suchej paszy mogą więc nie zostać pobrane przez świnie. Pewnym problemem jest też zaleganie niezjedzonej paszy w rogach koryta. Rozwiązaniem tego problemu może być natomiast wykorzystanie koryta z zaokrąglonym wnętrzem.

Dlaczego prawidłowe żywienie i dobór mieszanki są tak ważne?

Dobre karmienie świń jest kluczowe dla osiągnięcia wysokiej efektywności hodowli. Nie tylko pozwala notować wysokie dzienne przyrosty masy. Dobrze dobrane składniki mokrej lub suchej mieszanki pozwalają prośnym lochom uzyskać bardziej liczne mioty. Zauważymy też spadek liczby martwo urodzonych prosiąt oraz większą przeżywalność prosiąt ssących.

Partnerem materiału jest Livelle