Zaopatrzenie ortopedyczne – jakie są jego rodzaje?

zaopatrzenie ortopedyczne

Zaopatrzenie ortopedyczne ze względu na rozwój medycyny jest na tyle rozbudowane, że każda osoba posiadająca problemy z narządem ruchu będzie mogła uzyskać odpowiednie wsparcie. Warto jednak dowiedzieć się o nich jak najwięcej informacji, na przykład na temat ich rodzajów.

Zaopatrzenie ortopedyczne – protezy

Zaopatrzenie ortopedyczne dzieli się na 3 rodzaje. Pierwszym i najpopularniejszym są protezy. Jest to nic innego jak sposób na odtworzenie części ciała, które zostało uszkodzone na skutek amputacji lub wad podczas narodzin.

Może być to zarówno proteza nogi, jak i całej ręki. Pomaga nie tylko w zakryciu problemu, ale również podczas przemieszczania się oraz chwytania. Protezy są kompatybilne z ciała pacjenta, co sprawia, że można z nich korzystać tak, jak z prawdziwej kończyny.

Zaopatrzenie ortopedyczne – ortezy

Kolejnym rodzaje zaopatrzenia są ortezy. Ich zadaniem jest wspomożenie lub odciążenie kończyny, która boryka się z pewnymi wadami. W ten sposób można ograniczyć ból oraz sprawić, że łatwiej będzie nią poruszać. Najpopularniejszymi ortezami są stabilizatory.

Stabilizatory to sprzęt ortopedyczny, który zakłada się na kończynę, na przykład kolano, w celu ustabilizowania go w jednej pozycji. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które cierpią z powodu wypadania rzepki lub zbierania się wody w kolanie.

Zaopatrzenie ortopedyczne – inny sprzęt

Ostatnim rodzaje są sprzęty pomocnicze, czyli konstrukcje medyczne, których głównym zadaniem jest pomoc w poruszaniu się. Może to być na przykład balkon, kula lub chwytak. Bardzo często towarzyszom osobom po urazach, które muszą oszczędzać swoją kończynę.

Takie zaopatrzenie medyczne sprawia, że można wspomóc część ciała w szybszej rehabilitacji oraz pozbyć się dolegliwości bólowych. Zazwyczaj są proponowane przez specjalistów na przykład po złamaniach nóg oraz skręcenia kostek.

Zaopatrzenie ortopedyczne dzieli się na protezy, ortezy oraz inny sprzęt dodatkowy.