Zdrowe odżywianie w ciąży – dlaczego jest tak ważne?

przepisy dla ciezarnych

Sposób odżywiania się przyszłej mamy ma istotny wpływ nie tylko na prawidłowy rozwój płodu, ale i na zdrowie dziecka w przyszłości. Dlatego tak ważne jest to, co je kobieta w ciąży i czy dostarcza sobie (i rozwijającemu się maleństwu) niezbędnych składników odżywczych.

Dieta dla ciężarnych powinna opierać się na zasadach zdrowego odżywiania zobrazowanych w piramidzie zdrowego żywienia. Jakie produkty powinny znaleźć się w diecie przyszłej mamy, a jakie dobrze byłoby wyeliminować?

Zdrowe odżywianie się przyszłej mamy to inwestycja w zdrowie dziecka

Jak się okazuje, metabolizm człowieka jest programowany już na etapie życia płodowego oraz później przez pierwsze 2 lata życia malucha. Niewystarczająca ilość składników odżywczych (lub nadmiar niektórych z nich) w tych okresach może skutkować zwiększonym ryzykiem zapadnięcia na takie choroby jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy otyłość.

dieta dla kobiety w ciazy

Wbrew pozorom, zapotrzebowanie energetyczne w ciąży wcale nie zwiększa się spektakularnie. Zwiększa się jednak zapotrzebowanie na składniki odżywcze i to nawet o 50 % – dlatego często mówi się o tym, aby jeść dla dwojga, a nie za dwoje. Zbilansowana, urozmaicona dieta dla ciężarnych powinna być bogata w warzywa i owoce, oraz pełnoziarniste produkty zbożowe. Warto też sięgać po dobrej jakości nabiał czy chude mięso. Bardzo istotne jest nawadnianie. Zaleca się, aby przyszła mama piła ok 2,5 litra napojów dziennie, z czego większość powinna stanowić woda.

Bogactwo witamin w warzywach i owocach

Z zalecanych 5 porcji warzyw i owoców nie należy rezygnować w ciąży. Są one źródłem witamin, potasu i innych, cennych składników odżywczych. To również źródło błonnika pokarmowego, czyli sprzymierzeńca w walce z zaparciami, które niestety często dotyczą kobiet w ciąży. Dokładnie umyte warzywa i owoce najlepiej jest spożywać na surowo, w postaci sałatki lub koktajlu. Jeżeli chodzi o warzywa poddane obróbce termicznej, aby zachować jak najwięcej wartości, należy przyrządzić je na parze lub ugotować w niewielkiej ilości wody.

Pieczywo, kasze i produkty nabiałowe w diecie kobiety ciężarnej

Produkty zbożowe (koniecznie pełnoziarniste) to znakomite źródło węglowodanów jak również wspomnianego już błonnika pokarmowego. Z kolei kefir, jogurty naturalne, sery twarogowe i jaja, czyli innymi słowy produkty nabiałowe są bogate w białko, wapń, fosfor oraz witaminę D.

Źródłem białka może być nie tylko nabiał, ale i chude mięso (drób, ryby) oraz bogate w błonnik i witaminy z grupy nasiona roślin strączkowych.

Czego ciężarna jeść nie powinna?

Nawet jeżeli przyszła mama ma ogromną ochotę na tatar, nie powinna jej ulegać. Zjedzenie surowego bądź niedogotowanego mięsa lub jaj może skutkować zarażeniem się salmonellą bądź pasożytami. Jako, że sposób odżywiania matki w okresie ciąży ma wpływ na zdrowie dziecka, należy zrezygnować z tzw. śmieciowego jedzenia, czyli chipsów, potraw typu fast-food, słonych przekąsek, jak również ograniczyć spożycie cukru i słodyczy. Aby mieć pewność, że dieta dla ciężarnych jest kompletna, warto sięgnąć po odpowiednio dobraną kompozycję suplementów diety, najlepiej takich z rekomendacją PTPiG.