Zeszyty szkolne — jak je dopasować do wieku dziecka?

wybor zeszytu

Zeszyty szkolne należą do jednych z najważniejszych elementów wyprawki dziecka na każdym etapie jego edukacji. Kupując je, trzeba jednak zwrócić uwagę na ich rodzaj. Aby umożliwić maluchowi komfortowe korzystanie z tego akcesorium i efektywną naukę, należy je dostosować do wieku malucha i jego potrzeb w danym momencie. W jaki sposób dopasować zeszyt szkolny do wieku dziecka? Podpowiadamy.

Dzieci w pierwszych klasach szkoły podstawowej

Zazwyczaj nauczyciele informują rodziców i uczniów o tym, jakie przedmioty powinny znaleźć się w wyprawce i jakie są ich wymagania co do rodzaju i grubości zeszytów. W klasach 1-3 standardowo uczniowie korzystają z cienkich zeszytów 16-kartkowych, ponieważ nie piszą jeszcze wówczas zbyt dużo. Ten rodzaj występuje w miękkiej oprawie, dlatego warto dokupić do nich specjalną oprawkę, która zabezpieczy zeszyt przed szybkim zniszczeniem.

Zazwyczaj w tym wieku korzysta się z jednego lub dwóch modeli w linię i takiej samej liczby zeszytów w kratkę. Jeżeli maluch dopiero rozpoczyna przygodę z pisaniem, z pewnością przyda mu się zeszyt z liniaturą w trzy linie. Jest on stosowany do nauki pisania. Dwie linie są w nim oznaczone innym kolorem i ich zadaniem jest pomóc dziecku wypracować ładne, określonej wielkości litery. Zazwyczaj ten typ zeszytu stosuje się do trzeciej klasy szkoły podstawowej. Na niektóre zajęcia na przykład plastyczne nauczyciel może wymagać zeszytu gładkiego, w którym maluch bez przeszkód będzie mógł rysować.

Warto pozwolić dziecku na wybór zeszytu ze względu na nadruk na okładce. Obecnie na rynku dostępne są modele dedykowane zarówno dziewczynkom jak i chłopcom zawierające motywy z ich ulubionych bajek.

Późniejsze lata edukacji

Kolejne lata nauki oznaczają pojawienie się nowych przedmiotów, przez co zwiększa się zakres materiału. Dlatego wówczas stosuje się zeszyty szkolne o większej objętości. Najczęściej nauczyciel informuje ile kartek powinien mieć model do jego przedmiotu. Jednak standardowo od czwartej klasy stosuje się minimum 32-kartkowe zeszyty a w większości przypadków 60-kartkowe. W tym wieku dziecko zazwyczaj potrzebuje jednego zeszytu w szeroką linię do języka polskiego, a do pozostałych przedmiotów zeszytów w kratkę. Starsze dziecko może wybrać też modele z twardą oprawą, czyli bruliony, które będą się mniej niszczyły podczas noszenia w plecaku. Choć jeżeli ma on wiele zajęć, czasem warto pozostać przy miękkiej oprawie, która jest lżejszym rozwiązaniem.

Licealiści i studenci z kolei mogą zdecydować się na brulion lub kołozeszyt umieszczony na spirali. Do wyboru są wielkości A4 lub A5. W tym wieku często wybierana jest ta pierwsza wielkość, z kolei we wcześniejszych latach format A5.