Warto zdawać sobie sprawę, że samochód może zostać oddany do kasacji w określonych przez prawo przypadkach. Zanim zdecydujemy się na taki krok, warto zapoznać się z obowiązującymi przepisami. Kiedy można zezłomować auto i jak wygląda ten proces? Odpowiadamy.
Złomowanie samochodu – kiedy można go dokonać?
Prawo zobowiązuje właściciela auta do jego kasacji w momencie, kiedy samochód nie nadaje się już do jazdy. Należy być świadomym, że niedopełnienie tego obowiązku może wiązać się z koniecznością zapłacenia kary finansowej. Oprócz tego naszym obowiązkiem jest także dopełnienie wszelkich formalność jak np. wyrejestrowanie pojazdu. Jakie są inne sytuacje, w których możemy zezłomować samochód?
Polskie prawo zezwala właścicielowi na podjęcie samodzielnej decyzji o kasacji auta. Bardzo często dzieje się to w sytuacji, kiedy naprawa pojazdu staje się nieopłacalna finansowo. Często do punktów skupu trafiają również auta od lat nieużywane lub takie, które ciężko sprzedać. Osoby zamieszkałe w województwie kujawsko-pomorskim, które są zainteresowane kasacją auta, zachęcamy do sprawdzenia frazy złomowanie aut w Kujawsko-Pomorskim.
Jak zgodnie z prawem zezłomować samochód?
Kasacja pojazdu odbywa się w stacji demontażu. Zanim zdecydujemy się na usługi konkretnej firmy, należy sprawdzić, czy działa ona legalnie. A jak przebiega sam proces złomowania? Pierwszym krokiem jest odprowadzenie z auta wszelkich płynów oraz benzyny. Następnie wszelkie podzespoły są demontowane krok po kroku, a te, które się do tego nadają, poddawane są procesowi recyklingu.
Oddanie samochodu do kasacji wymaga również zadbania o wypełnienie formalności. Przekazywane auto obowiązkowo musi posiadać tabliczkę z numerem VIN. W stacji demontażu musimy pojawić się z kompletem dokumentów. Wśród nich powinny znaleźć się: dowód tożsamości, dowód rejestracyjny pojazdu i karta pojazdu. W punkcie takim można także nabyć części do aut. Osoby zainteresowane zachęcamy do sprawdzenia wyszukiwania sprzedaż części samochodowych w Inowrocławiu.