Motoryka mała i jej znaczenie

Motoryka u dziecka

Sprawność dłoni i palców – tak w ogólny sposób można zdefiniować małą motorykę, która odgrywa ogromne znaczenie w rozwoju dziecka. Jej funkcjonowanie warunkuje zarówno prawidłowa budowa ciała, jak również czynności układu ruchu i nerwowego. Jej stymulacja jest ogromnie istotna, zwłaszcza, kiedy zaobserwujemy u malucha zaburzenia. Jakie ćwiczenia sprawdzają się w jej rozwijaniu? Podpowiadamy.

Motoryka mała – czym jest?

Motorykę małą można scharakteryzować w taki sposób, że zalicza się do niej szereg czynności, które to człowiek wykonuje przy używaniu do tego rąk. Nie rodzimy się z nią, a ją nabywamy. Każde dziecko indywidualnie rozwija się w tej kwestii, ale niezwykle ważne jest to, aby zadbać przy tym o prawidłową stymulację. Aby proces dał możliwie jak najlepsze skutki, należy zacząć ćwiczenia możliwie już jak najszybciej, od najmłodszych lat. Dziecko wraz z dorastaniem nabywa nowych umiejętności. Trenuje chwytanie różnego rodzaju zabawek, gryzaków, aby potem przejść do układania kloców czy też trzymania sztućców. Nie bez znaczenia pozostają także kolorowanki, a następnie wiązanie sznurowadeł etc. Pamiętajmy o tym, że motoryka mała ćwiczona jest poprzez swobodny ruch. Można także jednak postawić na określone czynności i zabawy, które będą wspierać ów rozwój.

Zobacz także: https://papierowemysli.pl/nauka-przez-zabawe-czy-jest-skuteczna/

Jak pomagać w ćwiczeniu małej motoryki

Każde dziecko rozwija się w swoim indywidualnym tempie. Naciskanie na niego może przynieść odwrotne niż tego byśmy chcieli skutki, dlatego też ważne jest w miarę swobodne i spokojne podejście do tematu. Im młodszy maluszek, tym więcej wyzwań związanych między innymi z chwytaniem przedmiotów etc. W miarę dorastania, dostajemy kolejne pomoce w postaci treningu z pomocą kredek i flamastrów. Większość dzieci chętnie wchodzi w świat kolorowanek. Możemy więc w łatwy sposób wspomóc motorykę z pomocą różnego rodzaju książeczek. To takie stawianie przez dziecko pierwszych kroków w robieniu różnego rodzaju szlaczków. To może być wspaniała przygoda połączona właśnie z treningiem rąk oraz rozwijaniem wyobraźni, trenowaniem staranności. Dzieci, które wchodzą w świat cyferek i literek z pewnością mogą także skorzystać z różnych pomocnych książeczek w tym aspekcie. Tym razem dziecko będzie próbowało swoich sił w pisaniu cyferek w określonych do tego przestrzeniach. Natomiast idąc o krok dalej, ćwiczenia małej motoryki odbywają się także w trakcie treningu tworzenia liter. Połączenie nauki z zabawą i właśnie treningiem mogą przynieść dziecku wiele satysfakcji z nabywania nowych umiejętności. Bardzo pomocna do tego może okazać się ta publikacja: Moje cyferki. Mały Uczeń.