Aranżacja mieszkania – oświetlenie

Aranżacja oświetlenia

Aranżację nowego mieszkania warto przemyśleć na samym początku, uwzględniając w niej oświetlenie. Rozstaw lamp w poszczególnych pomieszczeniach może całkowicie zmienić ich wygląd, dlatego nie warto traktować tego zadania po macoszemu. Jakie lampy warto wykorzystać we własnym domu?

Salon oraz kuchnia

Obecnie bardzo częstym rozwiązaniem spotykanym w mieszkaniach, szczególnie nowych, jest salon z aneksem. Jeśli ty także masz w swoim lokalu taką opcję pamiętaj o wydzieleniu strefy wypoczynkowej, kuchni oraz jadalni z pomocą oświetlenia. Nad szafkami kuchennymi najlepiej zamontować podwieszany sufit, a w nim punktowe oświetlenie ledowe, które jest energooszczędne i bardzo jasne. Z kolei nad stołem w jadalni doskonale sprawdzą się lampy sufitowe, najlepiej ustawione nisko nad blatem. Natomiast w samym salonie warto postawić na więcej punktów oświetlenia. Przede wszystkim dobrym rozwiązaniem będą kinkiety, które można zawiesić np. nad ozdobnym lustrem czy obrazem. Dają one delikatne, punktowe światło, które nada pomieszczeniu odpowiedniej atmosfery. Należy pamiętać też o lampie podłogowej, która idealnie, która najlepiej odnajdzie się w pobliżu kompletu wypoczynkowego. W salonie również przydadzą się lampy sufitowe, najlepiej w postaci łączonej z wiatrakiem – idealna opcja na upalne dni!

Pozostałe pomieszczenia

Nie bez znaczenia będzie też rodzaj oświetlenia, jakie zdecydujemy się zastosować w przedpokoju. W przypadku długiego holu, dobrym rozwiązaniem będzie montaż kinkietów, które optycznie rozszerzą przestrzeń. Można też zawiesić na suficie rozłożysty żyrandol, który doda temu pomieszczeniu nieco elegancji. Jeżeli planujemy powiesić tam jakiś obraz lub lustro, to bezpośrednio nad nim warto umieścić płaską lampkę, która będzie oświetlać go z góry – ciekawy efekt gwarantowany! Kolejnym miejscem, w którym rodzaj dobranego oświetlenia jest bardzo ważny, jest łazienka. Symetrycznie po obu stronach lustra możemy powiesić kinkiety, które doskonale oświetlą nas w trakcie codziennej toalety. Jeżeli mamy wannę, to bezpośrednio nad nią warto wykorzystać lampy sufitowe, które dają ciepłe, acz intensywne światło. Dzięki temu relaksujące kąpiele będą jeszcze bardziej przyjemne. Nie zapominajmy także o wyborze ciekawego oświetlenia do sypialni. Oprócz żyrandola na środku sufitu, należy też zakupić lampki nocne, i umieścić je po obu stronach łózka, na stoliku. Jeśli dysponujemy sypialnią o większej powierzchni możemy stworzyć w niej kącik do czytania – wystarczy nam do tego wygodny fotel oraz lampa stojąca.