Zastawa porcelanowa ozdobą każdego stołu

porcelana

Wielkanoc to wyjątkowy dzień, który zajmuje szczególne miejsce w sercach Polaków. To czas przygotowywania dekoracji domów, posiłków, a także odpowiedniej aranżacji stołów. Śniadanie wielkanocne podane w przepięknych, eleganckich zastawach zawsze robi wrażenie na wszystkich gościach. Tego dnia warto postawić na stołach najpiękniejszą porcelanę, która sama w sobie, będzie stanowiła dekorację. Jaką więc zastawę wybrać? Która będzie najlepsza? Aby poznać odpowiedź na te pytania, warto zapoznać się z niniejszym artykułem.

Postaw na porcelanę

Wielkanoc jest najważniejszym świętem w kulturze chrześcijańskiej, dlatego większość osób chce, aby towarzyszyła mu uroczysta oprawa. Podczas śniadania wielkanocnego, przy stole gromadzi się cała rodzina, dlatego dodatkowe dekoracje mogą utrudniać umieszczenie wszystkich potraw. Zamiast tego można po prostu użyć eleganckiej i ponadczasowej porcelany, która przepięknie przyozdobi każdy stół wielkanocny np. znana w całej Polsce porcelana Chodzież.

Istotnym zagadnieniem jest postawianie samego stołu, tak aby nie blokował przejścia dla gości. Jeżeli chodzi o kwestię ułożenia naczyń, najlepiej, gdyby każde nakrycie miało zarezerwowane dla siebie około 50-60 centymetrów, dzięki temu siedzący obok siebie goście mogą swobodnie spożywać posiłki. Nie powinno się także stawiać zbyt wysokich wazonów, ponieważ będą one zasłaniały twarze osób siedzących przy stole wielkanocnym.

Nakrycie stołu na Wielkanoc

Obowiązkowym elementem, zanim zacznie się układać naczynia, powinien być elegancki obrus. Najlepszym rozwiązaniem jest taki, którego krawędzie będą swobodnie zwisały zza stołu. Klasyczne rozwiązanie w postaci białego lub kremowego nakrycia jest najczęściej wybieranymi kolorami, zwłaszcza gdy na stole ustawiona zostanie wzorzysta zastawa. Jednak jeżeli będzie ona stonowana, jednokolorowa nic nie stoi na przeszkodzie, aby obrus wyróżniał się barwą oraz wzorami np. zajączki, kurczaczki, czy pisanki. Serwetki wielkanocne są kolejnym bardzo istotnym elementem wystroju, którego nigdy nie może zabraknąć na wielkanocnym stole. To jednocześnie praktycznie rozwiązanie, ale również element dekoracyjny.

Zastawa wielkanocna

Wielkanocne śniadanie, jeżeli jeszcze nie posiada się odpowiednich naczyń, jest idealnym pretekstem do zakupu pięknej zastawy stołowej. Komplet eleganckich naczyń porcelanowych można wybrać gotowy jako cały zestaw, dzięki temu uniknie się kompletowania różnorakich talerzyków, salaterek, bulionówki itp. Zastawa porcelanowa, mimo tego, że sprawia wrażenie kruchej i delikatniej jest najszlachetniejszym rodzajem białej ceramiki. Wyróżnia się ogromną wytrzymałością oraz odpornością na zarysowania, dlatego właśnie jest produktem ponadczasowym, chętnie wybieranym przez większość ludzi. Dobrej jakości zastawa stołowa np. porcelana Ćmielów, jest sama w sobie główną ozdobą świątecznego stołu. Dobrze, aby wielkanocne naczynia składały się z: płaskich talerzy, wazy do zupy, sosjerki, solniczki i pieprzniczki, maselniczki, półmisków, salaterek, bulionówek i miseczek, talerzyków deserowych oraz głębokich i płaskich talerzy. Tak skompletowany zestaw pozwoli ładnie oraz praktycznie poukładać poszczególne potrawy na stole, które będą zachwycały gości nie tylko smakiem, ale także wyglądem.

Sztućce na stół wielkanocny

Niemniej ważnym elementem (jak nie najważniejszym) są odpowiednio dobrane sztućce. To element nie tylko praktyczny, ale także dekoracyjny. Prawidłowo ułożone, piękne sztućce są idealnym dopełnieniem całej zastawy stołowej. Dobrej jakości zestaw, np. sztućce Amefa, to połowa sukcesu. Odpowiednio dobrane o pięknych kształtach oraz detalach posłużą przez lata, nie tylko podczas świąt, ale także codziennych posiłków. Sztućce powinny pochodzić z jednego kompletu, co pozwoli oddać najpiękniejszy efekt wielkanocnego stołu. Warto dobrać je względem typów serwowanych potraw. Jednak nie powinno się układać więcej niż jednocześnie trzy sztuki danego rodzaju. Rozkładając komplet, powinno się zastosować do zasad savoir-vivre’u. Przede wszystkim sztućce najbardziej potrzebne układa się najdalej od talerza, co pozwala sprawnie sięgać po dany rodzaj. Natomiast nigdy nie należy układać sztućców po jednej stronie talerza. Z lewej strony powinien znaleźć się widelec do dania głównego, widelec do ryb i widelec do przystawki, a z prawej strony licząc od brzegu: nóż do dania głównego, nóż do ryb, łyżkę do zupy i nóż do przystawki.