Praca przy seniorach – jak znaleźć kompetentną osobę?

praca przy seniorach jak znalezc kompetentna osobe

Znalezienie dobrej, sprawdzonej i kompetentnej osoby do opieki nad osobą starszą jest nie lada wyzwaniem. Można korzystać zarówno z usług agencji opiekunek, jak i spróbować na własną rękę znaleźć kogoś kto spełni nasze indywidualne oczekiwania. Na co więc należy zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Jakie cechy powinna posiadać opiekunka osoby starszej?

Dobra opiekunka osoby starszej w Niemczech lub w Polsce powinna posiadać istotne cechy, które pozwalają jej wykonywać ten zawód z pasją. Mowa tutaj między innymi o dużej dozie empatii oraz cierpliwości. Praca z seniorem nie jest łatwa, więc nie każdy odnajdzie się dobrze w tej roli. Dlatego warto także zwrócić uwagę na doświadczenie. Jeśli opiekunka posiada wykształcenie medyczne lub ukończyła kurs opiekuńczy to z pewnością jest to istotny argument za tym, że warto rozważyć zatrudnienie takiej osoby.

Osoba pracująca z seniorami musi być w pełni samodzielna i zaradna. W razie wystąpienia jakichkolwiek problemów jest w stanie reagować szybko i doskonale wie w jaki sposób udzielić pomocy zarówno medycznej, jak i może zaoferować wsparcie psychologiczne. W takim przypadku nieodzowne okazuje się pozytywne nastawienie oraz szczera serdeczność w kontakcie z innymi ludźmi. Ważne jest także to, aby osoba pracująca w charakterze opiekunki nie posiadała nałogów.

Czym wyróżnia się kompetentna opiekunka osoby starszej?

Senior powinien czuć się zawsze bezpiecznie i pewnie przebywając z kompetentną opiekunką. Bardzo ważne jest to, że taka osoba jest w stanie szybko stworzyć naturalną nić porozumienia. Już po pierwszym spotkaniu może wywołać uśmiech na twarzy seniora, co świadczy o wyjątkowym podejściu do drugiego człowieka. Wszystko to jest wprost nieocenione, aby móc efektywnie budować zaufanie.

Kompetentna opiekunka doskonale wie w jaki sposób poradzić sobie z rozdrażnieniem i upartością seniora. Osoby starsze są dość często nieprzewidywalne, więc tym bardziej przydaje się asertywność i umiejętność dyplomatycznego rozwiązywania zaistniałych problemów.