Jak pozbyć się zaskórników? Sprawdzone metody

jak pozbyc sie zaskornikow sprawdzone metody

Zaskórniki to nieestetyczne czarne kropki pojawiające się na nosie, czole lub brodzie. Są następstwem zablokowania ujścia gruczołów łojowych. Nasilają się pod wpływem zanieczyszczeń i nieodpowiedniej diety. Problem ten może dotyczyć zarówno mężczyzn jak i kobiet. Należy unikać ich wyciskania, by nie doprowadzić do powstania stanu zapalnego. Jak jednak się ich pozbyć? Podpowiadamy.

Czym są zaskórniki?

Zaskórniki to charakterystyczne czarne kropki w strefie T. Pojawiają się wskutek nadmiernego rogowacenia naskórka oraz zablokowania nim ujścia gruczołów łojowych. Mogą być pierwszymi zmianami świadczącymi o rozwoju trądziku. Wyróżnia się ich dwa rodzaje.

Pierwsze to zaskórniki otwarte, czyli czarne kropki nazywane inaczej wągrami, które są objawem trądziku zaskórnikowego. Z kolei zaskórniki otwarte charakteryzują się tym, że ujścia gruczołów łojowych są niewidoczne — czasami jest to tylko biała, prześwitująca kropka na porze.

Jak pozbyć się zaskórników? Podstawa to demakijaż i oczyszczenie twarzy

Aby pozbyć się zaskórników, należy pamiętać o regularnym oczyszczaniu skóry twarzy. Najlepiej dwuetapowo przy pomocy płynu micelarnego, a następnie delikatnego żelu lub pianki do mycia. Warto wybierać delikatne preparaty, które głęboko oczyszczą pory, ale jednocześnie nie przesuszą skóry i nie nasilą łojotoku.

Jeżeli zaskórnikom towarzyszą uderzenia gorąca jak sobie radzić? Wówczas może to oznaczać, że mamy do czynienia z cerą wrażliwą lub w okresie menopauzy. Taka skóra potrzebuje kosmetyków nawilżających. Dlatego po umyciu twarzy nie wolno na niej stosować preparatów z alkoholem w postaci toników.

Peelingi a zaskórniki

Osoby, które mają problem z zaskórnikami, powinny regularnie wykonywać peelingi, 1-2 razy w tygodniu. Zabieg taki nie tylko usunie martwy, zrogowaciały naskórek, ale także zapobiegnie gromadzeniu się masy łojowej w ujściach gruczołów. Warto sięgnąć po produkty enzymatyczne, bądź chemiczne na przykład na bazie kwasów.

Maski na zaskórniki

Jak pozbyć się zaskórników? Warto zacząć stosować maski oczyszczające. Szczególnie polecane są te na bazie węgla aktywnego, a także glinek, które skutecznie usuwają zawartość porów. Mają również działanie oczyszczające i detoksykujące. Należy stosować je po peelingu 1-2 razy w tygodniu.

Kosmetyki do twarzy ze skłonnością do zaskórników

Do pielęgnacji skóry z tendencją do powstawania zaskórników należy wybierać kosmetyki o lekkiej, niezapychającej porów formule. Powinny być beztłuszczowe i niekomadogenne. Dobrze jeżeli dodatkowo wykazują działanie antybakteryjne i nawilżające.

Wśród składników, które mogą znaleźć się w takich preparatach, wyróżnia się między innymi kwas salicylowy, który działa przeciwzapalnie i złuszcza masę łojowo-rogową, a także niacynamid.

Domowe sposoby na zaskórniki

Warto spróbować tzw. parówek. Na wskutek ciepła pory rozszerzają się, dzięki czemu dużo łatwiej jest usunąć z nich wszelkie zanieczyszczenia. Do gorącej wody wystarczy dodać kilka kropel olejku, najlepiej antybakteryjnego i pochylać się nad miską przez około 5 minut, mając głowę przykrytą ręcznikiem.