Atopia: przyczyny, objawy, leczenie

atopia przyczyny objawy leczenie

Atopia jest terminem ściśle związanym z dermatologią. Czy oznacza jakieś schorzenie skórne? A może to coś jeszcze innego? Czy wiesz, co oznacza to pojęcie? W naszym artykule wszystko ci wyjaśnimy.

W gabinetach kosmetycznych i dermatologicznych coraz częściej można spotkać pacjentów, których skóra jest podatna na różnego rodzaju zmiany alergiczne. Niektórzy nie wiedzą jednak, czym jest skóra atopowa. Warto zgłębić temat i sprawdzić, czy atopowy charakter skóry ma coś wspólnego z alergiami skórnymi. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o atopii?

Co to jest atopia?

Od razu należy wspomnieć, że atopia sama w sobie nie jest chorobą. Określa predyspozycje człowieka do pojawienia się alergii. Podczas nawet niewielkiego kontaktu z potencjalnym alergenem w organizmie dochodzi bowiem do zwiększonego wytwarzania przeciwciał. Co ciekawe, same objawy alergii nie muszą być widoczne.

Na to, czy pojawi się atopia, mają wpływ:

  • uwarunkowania genetyczne;
  • środowisko;
  • miejsce zamieszkania (duże miasta);
  • styl życia.

Atopia, czyli egzema i AZS  objawy

Atopia może zostać ujawniona podczas wystąpienia niektórych chorób. Biorąc pod uwagę skórę, są to przede wszystkim:

  • atopowe zapalenie skóry;
  • pokrzywka alergiczna (egzema).

AZS to przewlekła choroba, która często nawraca. Dotyka bardzo małych dzieci i dorosłych i daje objawy na twarzy, a także na ciele. Są nimi nieprzyjemny świąd, bąble i suchość. Pokrzywka (lub inaczej egzema) to reakcja skóry na zawarte w kosmetyku alergeny, którymi są zwykle barwniki, konserwanty i substancje zapachowe.

Czy atopię da się wyleczyć?

Niestety, nie można zwalczyć jej całkowicie. To uwarunkowanie genetyczne, które najczęściej ujawnia się już u niemowląt. Ważne jest postawienie odpowiedniej diagnozy i podjęcie leczenia. Należy pamiętać, że opisywany problem nie obejmuje wyłącznie skóry. Może dotykać także układu oddechowego, pokarmowego lub nerwowego.

Istotne jest określenie stanu, w jakim atopia się objawi. Jeśli to AZS lub egzema, lekarz podejmuje adekwatne dla nich kroki. Na większość chorób alergicznych skóry stosuje się dość podobne preparaty  miejscowe lub ogólne. Bazują one na substancjach antyhistaminowych, a także kortykosteroidach. Tych drugich nie można jednak zażywać zbyt długo.

Atopia a pielęgnacja

Produkty do pielęgnacji skóry skłonnej do alergii muszą być przebadane pod kątem dermatologicznym. Można szukać ich w aptece, chociaż obecnie nie jest to regułą. Powinny zawierać małą ilość substancji, szczególnie tych mocno aktywnych. Ważne również, by były pozbawione zapachu i bezbarwne. Emolienty to coś, co tego typu skóra lubi najbardziej.

Problemy z egzemą lub AZS mogą być uciążliwe, jednak odpowiednia pielęgnacja potrafi znacząco poprawić komfort życia osób, u których atopia daje widoczne objawy. Właśnie dlatego, że takie schorzenia są przewlekłe, trzeba tym bardziej dbać o skórę, by nie doprowadzić do jeszcze większych podrażnień.