Chip tuning i jego tajemnice

muscular car service worker repairing vehicle

Sam zwrot “tuning samochodu” budzi u wielu osób, a zwłaszcza wśród kierowców raczej negatywne skojarzenia. Pierwsze na myśl nasuwają się kiepskie przeróbki aut wykonane przez domniemanych specjalistów. Próbują oni zmienić standardowy samochód w oryginalne dzieło, zazwyczaj o sportowym charakterze. Optyczny tuning wiąże się, z często tandetnymi chromowanymi częściami, zamontowaniem niskoprofilowych opon, spojlerów lub przyciemnianych szyb. Te zmiany ingerują jedynie w wygląd samochodu i nie mają większego wpływu na jego działanie. Jednak amatorzy takich rozwiązań, rzadko poprzestają tylko na wizualnych transformacjach. Pragnąc czegoś więcej, sięgają po mechaniczne modyfikacje, takie jak: zmiana silnika, układu napędowego, paliwowego oraz podwozia pojazdów. Wiele z tych przeróbek wykonywanych jest przez osoby, które nie mają odpowiednich kompetencji.

Zaufaj specjalistom
Bez względu na rodzaj modyfikacji, każda najmniejsza ingerencja w samochód powinna być przeprowadzana przez odpowiednio wyszkolonych specjalistów, którzy znają się na swoim fachu. Praca wykonywana przez profesjonalnych mechaników przyniesie pożądane efekty, a co więcej podniesie poziom bezpieczeństwa podróży.

Jaki efekt chcesz osiągnąć?
Przeprowadzenie tuningu samochodu może mieć różne cele. Zmiana podwozia ma wpływ na lepszą przyczepność. Wiele modyfikacji dokonuje się po to, aby podwyższyć bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów. Zmiany silnikowe mają za zadanie podniesienie mocy i momentu obrotowego silnika. Ma to wpływ na zwiększenie przyspieszenia i szybsze osiągnięcie prędkości maksymalnej, przy jednoczesnym obniżeniu poziomu spalania. I właśnie tą ostatnią modyfikację najlepiej jest zrobić poprzez chip tuning.

Czym jest chip tuning?
To jedna z najpopularniejszych przeróbek silnika, coraz częściej wybierana również w Polsce. Chip tuning polega na elektronicznej modyfikacji fabrycznego oprogramowania komputera sterującego (ECU) jednostką napędową, w celu zwiększenia jej mocy. Producenci samochodów często zostawiają w silnikach zapas wielu parametrów, najczęściej po to, aby uwolnić go w kolejnych, nowszych modelach. W skrócie, oznacza to, że jeden i ten sam silnik może mieć kilka, różnych wartości mocy i momentu obrotowego. Chip tuning pozwala odkryć możliwości swojego auta na nowo! Przeprowadzony przez profesjonalistów z zachowaniem norm emisji spalin jest w pełni legalny.

Zalety chip tuningu
Chociaż chip tuning wzmacnia silnik tylko o 10%, jego efekty są zdecydowanie odczuwalne. Kto nie chciałby mieć szybszego i bezpieczniejszego auta, przy równocześnie mniejszym spalaniu paliwa?  Ten sam silnik może mieć różne osiągi ze względu na ukryte parametry. Wynika to z tego, że producenci samochodów dopasowują parametry silnika do wyposażenia, wielkości lub masy danego modelu. Możliwości jakie daje chip tuning często są pożądane przez właścicieli większych, rodzinnych aut. Ze względu na swoją masę nie posiadają odpowiedniej mocy oraz momentu obrotowego, do łatwego pokonywania cięższych tras, na przykład: jazdy pod górę z dużym obciążeniem.

Odpowiednie przygotowanie
Proces chip tuningu poprzedza diagnostyka stanu technicznego silnika na hamowni. Robi się ją po to, aby wykluczyć wszelkie awarie. Jeśli są usterki, o których właściciel samochodu nie wspomniał, a mechanik ich nie wykrył, chip tuning może jedynie jeszcze bardziej zaszkodzić autu. Po zakończeniu całej modyfikacji, wykonuje się kolejny test na hamowni i sprawdza się czy został osiągnięty zamierzony cel.

Chip tuning staje się coraz popularniejszym wyborem wśród kierowców. Przynosi on naprawdę satysfakcjonujące efekty, jeśli zostanie wykonany przez osoby które się na tym znają. Bardzo ważną kwestią dotyczącą chip tuningu jest to, że po zwiększeniu mocy silnika o ponad 5% trzeba ponownie zarejestrować auto w urzędzie.

https://proracing24.com/ – dowiedź się więcej