Jeszcze do niedawna hydrolaty były mało znanym rodzajem kosmetyków do pielęgnacji ciała i włosów, jednak w ostatnim czasie przybywa osób, które doceniają ich drogocenne właściwości. Hydrolaty bowiem są produktami naturalnymi o niezwykle szerokim spektrum działania, co czyni je kosmetykami bardzo uniwersalnymi. Zatem czym jest hydrolat i jak można go stosować w codziennej pielęgnacji?
Hydrolat – co to jest?
Naturalny hydrolat to nic innego jak woda kwiatowa będąca produktem ubocznym procesu destylacji materiału roślinnego przeprowadzanej w celu uzyskania olejków eterycznych. Woda pozostała po oddzieleniu od olejku zawiera jedynie jego śladowe ilości, często jednak nie pozostawiając zapachu charakterystycznego dla samego olejku. Hydrolat jest zatem substancją w pełni naturalną, która jednak jeszcze do niedawna traktowana była jako bezwartościowa. To się jednak zmieniło, a drogocenne właściwości hydrolatów zostały dostrzeżone przez wielu producentów kosmetyków naturalnych.
Do czego służy hydrolat?
Hydrolaty na dobre zadomowiły się w przemyśle kosmetycznym, głównie ze względu na swoje szerokie zastosowanie. Naturalne hydrolaty kwiatowe wyróżniają się bowiem wieloma właściwościami, dzięki którym z powodzeniem mogą być stosowane w codziennej pielęgnacji. Głównym zadaniem hydrolatów jest nawilżenie i odżywienie skóry oraz przywrócenie jej naturalnej równowagi. Hydrolaty bowiem charakteryzują się pH bardzo zbliżonym do naturalnego odczynu skóry, przez co stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych toników.
Hydrolaty a rodzaj cery
Hydrolaty powszechnie zaliczane są do kosmetyków o skutecznym, ale jednocześnie delikatnym działaniu, przez co mogą być stosowane nawet przez osoby ze skórą alergiczną czy wrażliwą, skłonną do podrażnień. Większość hydrolatów sprawdza się w przypadku wszystkich typów skóry, jednak niektóre rodzaje hydrolatów wyróżniają się właściwościami pozwalającymi uporać się z problemami skórnymi o różnym podłożu, zatem przed zakupem hydrolatu warto zapoznać się z jego etykietą i zdecydować, czy wybrany kosmetyk będzie odpowiadał wymaganiom naszej skóry.
Jak stosować hydrolat?
Hydrolaty coraz częściej używane są zamiast toników do twarzy, które często zawierają mniejsze bądź większe ilości substancji sztucznych, które niekorzystnie wpływają na kondycję skóry. Hydrolaty nie tylko przywracają skórze jej naturalne pH, ale także skutecznie ją odświeżają, dlatego też mogą być stosowane w formie lekkiej mgiełki do twarzy. Woda kwiatowa stanowi także świetną bazę dla maseczek oczyszczających czy intensywnie nawilżających. Co więcej, używanie hydrolatów polecane jest również jako element codziennej pielęgnacji włosów – można stosować je jako wcierkę do włosów, dzięki której stają się one lepiej odżywione i nabierają zdrowego blasku.