Rodzaje ogrodzeń – ogrodzenie z paneli czy z siatki?

siatka

Na polskim rynku ogrodzeń pojawia się coraz więcej wysoce funkcjonalnych rozwiązań, dzięki którym każdy inwestor może dostosować rodzaj zastosowanego płotu do własnych potrzeb i wymagań. Do zdecydowanie najpopularniejszych systemów ogrodzeniowych należą panele oraz siatka, z których każdy posiada zarówno swoje zalety, jak i wady. Zatem kiedy sięgnąć po siatkę, a kiedy po panele ogrodzeniowe? Podpowiadamy.

Typy ogrodzeń: dlaczego siatka i panele?

Sposobów na skuteczne ogrodzenie posesji nie brakuje, jednak to właśnie siatka i panele ogrodzeniowe stanowią najszybsze i najbardziej budżetowe rozwiązania obniżające koszty inwestycyjne przedsięwzięcia. Na szczególną uwagę zasługuje również fakt, iż zarówno siatka, jak i panele są stosunkowo łatwe w utrzymaniu i nie wymagają tak częstej konserwacji jak choćby systemy ogrodzeniowe drewniane. Co ciekawe, wcale nie trzeba wybierać pomiędzy siatką a panelami – częstą praktyką stosowaną przez inwestorów jest łączenie dwóch systemów, jednak zazwyczaj tylko w określonych sytuacjach.

Rodzaje ogrodzeń posesji: siatka ogrodzeniowa

Siatka ogrodzeniowa jest najtańszym rozwiązaniem ze wszystkich powszechnie stosowanych w budownictwie użytkowym. Na rynku najczęściej można spotkać siatkę ogrodzeniową plecioną oraz zgrzewaną. Siatka pleciona jest elastyczna, przez co bardziej wrażliwa na odkształcenia czy uszkodzenia. Siatka zgrzewana natomiast jest sztywniejsza od plecionej, ale dużo łatwiejsza w montażu.

Drut wykorzystywany do produkcji siatki ogrodzeniowej najczęściej występuje w formie ocynkowanej lub pokrytej PCV, z czego to ten pierwszy wariant charakteryzuje się dłuższą żywotnością i lepszą odpornością na korozję. Montaż siatki ogrodzeniowej nie może obyć się bez obecności słupków startowych, pośrednich czy narożnych.

Jakie ogrodzenie domu: panele ogrodzeniowe

Obok siatki to panele ogrodzeniowe są rozwiązaniem, po które polscy inwestorzy sięgają najchętniej. Panele charakteryzują się uniwersalnością, przez co doskonale sprawdzają się jako ogrodzenia działek prywatnych, jak i publicznych. Są wyraźnie droższe niż tradycyjna siatka, jednak mogą pochwalić się schludniejszą estetyką i lepszą skutecznością w kwestii zabezpieczania terenu przed szkodliwymi czynnikami.

Na panele ogrodzeniowe składają się druty metalowe o zróżnicowanej grubości i zagęszczeniu oczek, dzięki czemu każdy inwestor może dopasować rodzaj ogrodzenia do profilu działki. Panele, w porównaniu do siatki, są bardziej wytrzymałe, a do tego łatwe w montażu, gdyż kupuje się je na sztuki.

Ogrodzenie działki a brama wjazdowa

Przy wyborze ogrodzenia domu warto zwrócić uwagę na bardzo ważny element, jakim jest brama wjazdowa. Powinna być nie tylko wytrzymała i komponować się z estetyką ogrodzenia, ale przede wszystkim komfortowa w codziennym użytkowaniu. Dlatego też coraz więcej inwestorów decyduje się na automatyczne bramy wjazdowe przesuwne, których prawidłowe funkcjonowanie byłoby niemożliwe bez wózków do bram. Są to mechanizmy, dzięki którym zdalne otwieranie i zamykanie bram przesuwnych odbywa się w sposób płynny i cichy. Wózki do bram dostępne są w wielu wariantach, z rozróżnieniem na rodzaj materiału, rozmiar czy ciężar bramy. Warto wybierać tylko najwyższej jakości wózki do bram przesuwnych, które pozwalają na długi czas użytkowania systemu bram przesuwnych bez konieczności jego serwisowania.